Geçen Yaz Ne Yaptığımı Biliyorum

Geçen yaz inanın ne yaptığımı çok iyi biliyorum. Ah özür dilerim kendimi tanıtmayı unuttum. Ben ortaokulda 6/B sınıfında okuyan Duru İlkim Şevik. Konumuza gelelim, ben geçen yaz Efes Antik Kenti’ne, Pamukkale’ye ve İstanbul’a gittim. Hepsi çok güzeldi. Gelin size daha detaylı anlatayım.

Efes ile başlayalım. Biliyorsunuz ki Efes Antik Kenti İzmir’de. Orada anlıyorsunuz ki tarihimizi iyi bir şekilde korumuşuz. Orada yıkılmış antik bir kütüphane var ve muazzam bir yer. Yıkılmış sütunlar, tiyatrolar ve daha neler neler. Maalesef incir ağacının altında iken beni bir siyah arı soktu. Gerçekten inanılmaz bir acı veriyordu. Ama onun dışında çok güzel bir yerdi. Tavsiye ederim.

Şimdi sıra Pamukkkale’de. Pamukkale de dedikleri kadar var. Ben küçükken oraları buz sanıyordum ama değilmiş. Orası kalsiyum karbonattan oluşuyormuş. Tabii ki orayı Koreliler ve İngilizler işgal etmiş durumda. Herkes kalsiyum karbonatın cilde yararlı olduğunu duymuş ve tüm turistler kalsiyum karbonatla kaplanmış. Ama oradaki suyun rengi müthiş bir turkuaz. Efes gibi Pamukkale’yi de tavsiye ediyorum.

Yaz tatilinin sonlarına doğru İstanbul’daydık. Yaz tatilimde en çok burayı merak ediyordum. Çok enteresan bir yer. İlk önce camileri gezdik (Ayasofya, Sultan Ahmet ve Eyüp Sultan camisi). Hepsi çok güzeldi. Topkapı Sarayı ve Yerebatan Sarayını da unutmadık. Yerebatan Sarayı’nı çok merak ediyordum, lakin oradaki suları yaklaşık 1 yıl önce inşaat var diye çekmişler, hatta o suyun içinde balıklar bile varmış. Suyu görmemek beni birazcık hayal kırıklığına uğrattı ama orada Medusa başını görüp para atmak beni neşelendirdi. Mısır çarşısı ve Kapalıçarşı’ya da gidecektik ama pazar günü Kapalıçarşı kapalıymış. Galata Kulesi’ne geldiğimizde kuleye çıkacaktık fakat Galata Kulesi kadar bir uzun kuyruk vardı ama köprülerden geçmek çok eğlenceliydi ve gezimizin en güzel kısmı Boğaz Köprüsü’ydü. Akşam yürüyüşe çıktığımızda köprüyü gördük ve muhteşemdi. En çok burayı tavsiye ediyorum.

Sonuç olarak ben tatilimin çok başarılı, eğlenceli, keyifli, eğitici ve çok sevgi dolu geçtiğini düşünüyorum. Sizin yaz tatilinizi duymak için can atıyorum. Sorularınız varsa bana yorumlardan yazabilirsiniz.

Hepinizi çok seviyorum hoşçakalın …

(Visited 99 times, 1 visits today)