Geçmiş Mi Bir Daha Düşün?

Hepimizin küçüklüğümüzde sahip olmak istediğimiz bir süper güç vardır. Bu herhangi bir özellik olabilir: uçabilmek, görünmezlik, ya da zihin okuyabilmek. Benimki ise geleceği görüp onu değiştirebilmekti. Bu sıralar ne kadar mümkün olmasa da beş yıl öncesine kadar her şeyi yapabileceğimi düşünürdüm. Geleceği görmek bazı arkadaşlarıma saçma gelse de bende o güçlü merak duygusunu oluşturan geleceğin bilinmezliğiydi. Aslında çoğu kişi  geçmişi değiştirmek ister çünkü yaptığı hataları önlemek ve onları düzeltmek insanlara cazip gelir. Benim için ise geleceği görmek daha caziptir. Sizce de öyle değil mi sonuçta gelecekte her an her şey olabilir, bence bunun içindeki gizem bile yeter de artar.

Gelecek dediğimizde içimizde bir ürperti oluşur değil mi ? Çünkü gelecek beraberinde kaygıları getirir. Fakat bu kaygıları görüp ona göre önlemek daha iyi olurdu. Hatta bizim, çevremizdekilerin veya dünyanın başına gelen birçok kötü olayı önleyebilirdik. Bu sayede hem yaşadığımız çevrede daha rahat ve güzel bir şekilde yaşayabilirdik. Ayrıca teknoloji ve etrafımızdaki çoğu şey gün geçtikçe gelişiyor, bu gelişim güzel olsa da beraberinde  bir sürü problem de getiriyor. Belki de 10 yıl sonra Dünya nükleer bir bomba nedeniyle büyük bir hasar görecek ve bizim elimizde bunu değiştirme şansımız var. Belki de bu özelliğimizden dolayı şu anda içinde bulunduğumuz pandemiyi bile engelleyebilirdik. Fakat bu yönleri iyi olsa da geleceği görmenin kötü yanları da var. Gelecekte olan hiçbir şeyi hiçbirimiz bilmiyoruz bu olaylardan biri babamızın tedavisi olmayan bir hastalıktan ölmesi bile olabilir bu hissettiğimiz çaresizliği kaldıramayabiliriz ya da gelecek o kadar kötüye gidiyordur ki önleyebilmek için vaktiniz bile kalmaz. Bu durumlara  bakınca kulağa pek hoş gelmiyor değil mi?

Gelecek denince hepimizin aklına kaygılarımız, beklentilerimiz ve daha birçok düşünce beliriyor değil mi? Bence geleceği görebilmeyi isteği aynı zamanda da büyük bir risktir. Çünkü iyi de olabilir kötü de işte beni asıl heyecanlandıran kısmı da bu riski alıp ona göre davranmak. Sonuçlarını bilmeden hayatımızın da çoğu anında risk alıyoruz almalıyız da yoksa heyecan ve adrenalin olmaz. Bunu niye geleceği görmekte kullanmıyoruz ki? Bu yüzden korkmayı bırakıp risk almak ve geleceği görmeyi deneyebiliriz. Bizi hayatımızda bir yerlere getiren iki öge geçmiş ve geleceğimizdir. Bu ikisi birlikte çalışarak bizi oluşturmuşlardır lakin benim burada merak ettiğim ve değiştirmek istediğim gelecektir. Elimizde böyle bir şans varken oturup geçmiştekileri değiştirmek ne işe yarar ki sonuçta olan olmuştur değil mi ?

 

(Visited 23 times, 1 visits today)