Geçmiş mi Gelecek mi

“Geleceği görebilmeyi yoksa geçmişi değiştirmeyi mi istersiniz?” Günümüzde yoğun bir tartışmaya girilebilecek bir soru. Kimi insan geleceği görebilmeyi, kimi insan geleceği görmeyi, kimi insan geçmişi değiştirmeyi tercih eder. Sebep olarak genellikle geleceğimi görüp ona göre hareket ederim, geçmişe giderek hatalarımı düzeltirim olur. Benim bu tercih sorusuna cevabım şudur:

Ben geçmişi değiştirmeyi tercih ederim çünkü geçmişe giderek yaptığınız hatalarınızı değiştirip geleceği de kontrol edebilirsiniz. Yani geçmişi değiştirerek geleceğinizi görebilme hakkınız oluyor. Yani bir taşla iki kuş. Buna en iyi örnek olarak iki yaşımda babamı kalp krizi yüzünden kaybettim, bunu tam bir hata olarak saymayabiliriz fakat geçmişe giderek erkenden ambulansı arayıp geldiklerinde babamı kalp krizinden kurtarabilir ve arkadaşlarımın yaşadığı babalık sevgisini ben de yaşayabilirim.

Daha öğrenci kafası olarak düşünürsek 6.sınıfta girdiğim bursluluk sınavında İngilizce’nin sınavda olduğunu bilmiyordum ve sınav kağıdını düzgün kontrol edemememden dolayı burs alamamıştım, bu hatayı geçmişe giderek düzeltirsem sınavdan burs kazanabilir ve hayatım bambaşka olabilir.

 

Kısacası ben geleceği görmektense geçmişimi değiştirmeyi tercih ederim.Peki siz hangisi tercih edersiniz geleceği görmek mi geçmişi değiştirmek mi?

 

(Visited 81 times, 1 visits today)