GEÇMİŞ Mİ? GELECEK Mİ?

Sizce geçmiş mi gelecek mi?. Hani şu meşhur soru vardır ya geçmişe mi gitmek isterdin geleceğe mi diye. Bence geçmiş. hiç kimsenin gelecekte olacaklarla ilgili kesin ve net olarak kanıtlanmış bir fikri olamaz. Bu nedenle çoğu insan bu soruya düşünmeden hızlıca daha ilgi çekici ve merak edildiği için gelecek cevabını verir. Ama ben farklı düşünüyorum.

Ben gelecekte neler olacağını görmektense geçmişimizdeki bilinmeyen gerçekleri  yaşanmış olay ve kişileri tanımak ve bilmek adına geçmiş derdim. İnsanlar geçmişte yaşayan kişilerle ve olaylarla ilgili her şeyi bildiklerini sanıyorlar fakat bence bilmediğimiz ve hatta önemli olabilecek pek çok şey ve kişiler vardı geçmişimiz de. Bir düşünün gelecek de yani mesela 100 yıl sonra neler olacağını bilmek size bir şey katmaz ama geçmişinizde olan yaşanan ve biten olayları bilmek hem heyecanlı hem de önemli bence.

İnsanoğlu bence bir çok yönden bencil ve bence bu konuda da bencillik söz konusu. Şu an 50 yaşında olan bir kadının veya bir adamın 1000 yıl sonra neler olacağıyla değil de geçmişte ne olduğuyla ilgilenmesinin daha doğru olduğunu düşünüyorum.

 

EKİM AYI

(Visited 31 times, 1 visits today)