Geçmiş ve Gelecek

Geçmişi değiştirmek mi, geleceği görmek mi? Aslında düşündüğümüzde o kadar karışık ve derin soru ki üstüne belki aylar belki de yıllar düşünülebilir. Aslına baktığımızda ikisinin de hayatımızın gidişatını veya amacını değiştirebilecek noktalar var. Ben şahsen geçmişi değiştirmeyi isterdim çünkü benim hayat felsefem anı yaşamak, geleceği veya geçmişi düşünerek anı kirletmektense anı yaşamayı tercih eden biriyim.

Geçmişi değiştirmeyi seçmemin sebebi anı her zaman doğru şekilde yaşayamaya biliyoruz o yüzden geçmişi değiştirip güzel bir şekilde hayatıma devam edebilirim. Örneğin; Biriyle tartışırken söylemememiz gereken bir şeyi ağzımızdan kaçırıyoruz veya yapmamamız gereken bir hareket yapıyoruz ya da şans oyunlarını direkten kazanabiliriz aslında geçmişi değiştirmek bir nebze geleceği görmekle aynı noktaları var mesela ben o şans oyununu geleceği görerek de oynayabilirdim ama geleceği yaşayarak geçmişteki seçimimi değiştirdim. Benim seçimim geçmişi değiştirmek.

Biraz da geleceği görmek hakkındaki görüşlerimi belirteyim. Sizi ne olacağını bilmek mi, ne olacağını bilmemek mi korkutur? Şahsen beni ne olacağını bilmemek korkutur ama geleceği görürken kötü bir şey gördüğümüzde örneğin ölüm veya deprem gibi şeyler bence bu insanın bir süre sonra delirmesine sebep olur çünkü bir düşünsenize geleceği görüyorsunuz ve bunu insanları kurtarmak için kullanıyorsunuz bu zaten gayet zor bir eylem. Bir de öldüğünüzü gördüğünüzü düşünürsek açıkçası kim olsa delirir çünkü ne zaman öleceğini bilerek yaşıyorsunuz bir nebze sonunun nasıl bittiğini bildiğiniz bir oyunu oynamak gibi sıkıcı ve gereksiz. Bunların yanı sıra geleceği görerek bir çok kişinin hayatını ve dünyada bir çok şeyi değiştirebiliriz mesela dönemimizde salgın korona, bu hastalık için geleceği görüp aşıyı daha erken bulabiliriz veya size araba çarpacak ya da farklı bir şey başınıza gelecek, o gün onları yapmazsınız ve onlar başınıza gelmez.

Gördüğümüz gibi her ikisinin de kendine has avantajları ve dezavantajları var bu sebeple kesin bir yargı burada asla söylenemez fakat benim tercihim geçmişi değiştirmek yönünde. Sebebinden zaten bahsettim ama ben kendi hayatımda her zaman geçmiş ile geleceği 2 şekilde ayırırım şimdi bir araba düşünün, şimdi ise arabada dikiz aynasını ve ön camı düşünün bu şekildeyken önümüzü çok rahat görüyoruz şimdi tam tersiniz düşünelim önünüzü dikiz aynası büyüklüğünden geriyi ise ön cam büyüklüğünden gördüğümüzü çok daha zor olur. Benimde hayatımda ki geçmiş dikiz aynası, gelecek ise ön cam. Burada geçmişe hiç bir şekilde değersiz demiyorum çünkü park ederken veya ilerlerken dikiz aynasına her zaman ihtiyaç duyarız. Dikiz aynasına bakarak gidersek önümüzü göremeyiz, hep ön cama bakarsak gerimizi unuturuz. Diyeceğim o ki geçmiş ve geleceği çok düşünmeden anı yaşamalıdır insan. Eğer geleceği görürsem anı yaşayamam. Bu sebepten dolayı geçmişi değiştirmeyi seçiyorum.

(Visited 15 times, 1 visits today)