Zamanın Esrarengiz Yolculuğıu

Geçmişe Gitmek

Benim zaman makinesine binme şansım olsaydı eğer ben 19 mayıs 1919 yılına gitmek isterdim. Peki siz hangi yıla gitmek isterdiniz? Benim 19 mayıs 1919 yılına gitmek istememin sebebi Kurtuluş Savaşının başladığı günü  ve Atatürk`ü görmek için.

Atatürk`ü  İstanbul’dan çıkıp 19 Mayıs günü Samsun’a vardığında Tütün iskelesinde ben karşılamak isterdim. Bandırma Vapurunu görmek onun o eski havasını solumak isterdim. Atamın gözündeki kararlılığı ve ışıltıyı görmek beni çok heyecanlandırırdı. Vatanını nasıl sevdiğini, duygularını ve askerlerine verdiği emirleri duymak isterdim.  Bir kez onu görebilmek, elini öpebilmek,  Atasını seven herkes bu duyguları yaşamak ister.

Atatürk ve subay arkadaşlarının ne zorluklarla ne mücadelelerle vatan için yola çıkıp zafere koştuklarını bilerek onların yanında olup,  gelecekten onlara haber vermek isterdim. Ülkemizin gelişmişliğinden, teknolojiden bilgi vermek isterdim. Atamın geleceğe yönelik görüşlerinin nasıl gerçekleştiğini bilmesini izlemek çok gurur verici olurdu.

Vatanın o dönemdeki sefaletini görmek çok üzücü olurdu ama onların gelecek nesiller için çabalarını izlemek isterdim. Atamın ve o dönemdeki halkın savaşta verdikleri mücadele sayesinde refah içinde yaşıyoruz. Onların hakları ödenemez.

 

(Visited 6 times, 1 visits today)