Geçmişi Değiştirmek mi, Geleceği Görmek mi?

    Geçmişi Değiştirmek mi Geleceği Görmek mi?
Doğduğumuz günden bugüne kadar geçen sürede yaşadıklarımız geçmişimizi oluşturur. Geçmiş, iyi ya da kötü yaşanmış ve bitmiştir. Geçmiş, bize hatalarımızı ve verdiğimiz doğru kararları göstermesi bakımından önemlidir. Geleceğimizi geçmişimiz oluşturur. Gelecek, geçmişin bir parçasıdır. Gelecek, geçmişe bakarak tahminde bulunmaktır.

Geçmişi değiştirebilmek nasıl olurdu? Geçmişi değiştirirsek geleceği etkilemiş oluruz. Geleceğe yön vermiş oluruz. İyi ya da kötü geleceği değiştiririz. Geleceği yeniden inşa ederiz. Tıpkı Legolardan yaptığınız arabanın bazı yerlerini değiştirerek onu tekrar yapmanız gibi. Geleceği yeniden şekillendirirsiniz.

İnsanların en çok merak ettiği sorulardan biri de gelecekte onları nelerin beklediğidir. “Büyüyünce ne olacağım? İstediklerim olacak mı?” gibi soruları kendimize hep sorarız. Geleceği görmek mümkün olsaydı, gördüğümüz şeyler bizi üzer ya da sevindirir miydi? Geleceği görmek, izlediğimiz filmi tekrar izlemek gibi olmaz mıydı? Okuduğunuz kitabı tekrar okumak ister misiniz? Herhalde hissettiklerinize göre değişir.

Bana sorarsanız ne geçmişi değiştirmek ne de geleceği görebilmek isterdim. Bence en güzeli şu anda yaşamak. Çünkü yaşadığım anda mutluyum. Yaşadığımız anın kıymetini bilelim.

(Visited 283 times, 1 visits today)