Geçmişi değiştirmek mi geleceği görmek mi?

Merhaba, bugün geçenlerde bir arkadaşımın sorduğu bir soruya verdiğim yanıtı ve sebebini anlatacağım. Bu soru hakkında bir gün civarı düşündükten sonra kararımı kesin olarak verdim. Arkadaşımın sorduğu soru “Geleceği görebilmeyi mi yoksa geçmişi değiştirmeyi mi isterdin?”di.

Vereceğim cevap hakkında emin olmadığım için bana biraz vakit tanımasını istedim , o da cevabımı merak ettiğini ve düşündüğümde ona söylememi istedi. Geleceği görebilmenin ve geçmişi değiştirmenin avantajlarını düşündüm. Geleceği görmenin avantajlarını ve dezavantajlarını uzun uzun düşünerek başladım. Geleceği görseydim; gördüğüm doğal afetleri, hırsızlık olaylarını vb. şeylerden insanları haberdar edebilirdim. Doğal afetler için insanları inandırmak pek zor olmazdı çünkü insanlar söylediğim tarihte evlerinde bulunmayarak bir şey kaybetmeyeceklerdir fakat hırsızlık olayları ve benzeri şeylerin olacağını insanlara inandırmak oldukça zor oldu. Çünkü hiçbir suç işlememiş bir insanın hırsızlık yapabileceğini kimseye inandıramazdım. Bu kişi suç işlemiş olsa da pek bir şey değişeceğini zannetmiyorum. Kısacası filmlerdeki gibi geleceği görüp kahramanlık yapmak geleceği görsen bile pek olası değildir. Yani geleceği görsem bile insanlığın başına gelecek kötü olayları engelleyemem. Bunun hakkında yeterince kafa yorduğumu düşündüm ve geçmişi değiştirmenin avantajları ve dezavantajları hakkında düşünmeye başladım. İlk aklıma gelen şey: “Geçmişi değiştirmenin geleceği görmekten farklı yanı, geçmişi değiştirirken önünde insanları inandırmak gibi bir engel yok fakat geleceği görürsen sadece görmüş olursun herhangi bir şeyi değiştirmen için yardıma ihtiyacın olur.”du. Bu fikir tercihimi direkt geçmişi değiştirme şıkkına yöneltti fakat geçmişi değiştirmenin avantajları ve dezavantajları hakkında düşünmeye devam ettim. İlk aklıma gelen korona virüsü oldu. Eğer geçmişi değiştirebilseydik korona virüsünün kaynağı olan yarasa çorbasının satıldığı restoranda satılmasını engelleyebilirdik. Dünya savaşlarının yapılmamasını ve kayıp verilmemesini sağlayabilirdik. Bizim başımıza geçmişte gelen durumları bile değiştirebilirdik. Geçmişi değiştirmenin avantajları böyle devam ediyordu. Peki bunun dezavantajı neydi? Ben geçmişi değiştirmenin sadece bir dezavantajını bulmuştum. Eğer kötü bir insan geçmişi değiştirebilseydi bunu çok kötü niyetler için kullanabilirdi. Fazla cani bir bireyse savaşların daha da kanlı bitmesine bile sebep olabilirdi. Fakat bu soru bana sorulduğu için geçmişi değiştirmenin dezavantajı yok diyebiliriz.

Geleceği görebilmenin ve geçmişi değiştirebilmenin avantajları ve dezavantajlarını uzun uzun düşündükten ve avantajları ve dezavantajlarını karşılaştırdıktan sonra geçmişi değiştirebilmenin çok daha iyi olduğunu fark ettim. Eğer geleceği değiştirebilmeyi mi yoksa geçmişi değiştirebilmeyi mi seçerdin diye sorulsaydı bu kadar düşünmeden hemen geleceği değiştirebilmeyi derdim çünkü geleceği değiştirerek insanlığı bekleyen kötü şeylere rahatlıkla engel olabilirdim.

(Visited 64 times, 1 visits today)