Geçmişi Değiştirmek ve Geleceği Tahmin Etmek

Herkes geçmişindeki bazı şeyleri değiştirmeyi veya geleceği görebilmeyi hayatında en az bir kere istemiştir. Fakat hiçbirimiz henüz geçmişi değiştirememiş veya çok azımız geleceği tutarlı bir biçimde tahmin edebilmiştir. Peki eğer biz geçmişi değiştirebilseydik neyi değiştirirdik ve bu nelere yol açardı?

 

Bazılarımız çocukluğunda veya uzun zaman önce yaşadığı utanç verici bir anı, bazılarımız ise yakın zamanda yaşadığı, o an için kendince büyük olan bir sorunu çözmek ister. Mesela çoğumuz geçmişimizde önemli sınavlara girip iyi ya da kötü bir sonuç aldık ve eğer sonucumuz kötü ise düşündüğümüz ilk şey daha fazla çalışmış ve iyi bir sonuç almış olabileceğimizdir. Fakat ne yazık ki olan olmuştur ve geçmişin değişmesi bizim isteğimize bağlı değildir.

Peki eğer istediğimiz zaman geçmişi değiştirebilseydik neler olurdu? Öncelikle özgüven patlaması yaşardık. Çünkü artık bizi üzen o an yerini mutlu ve gururlu bir ana bırakırdı ve bu nedenle özgüvenimiz mantıksız bir biçimde artardı. Ve bu artan özgüven de pek çok iyi ve kötü sonuç doğurabilirdi. Peki bu özgüven artışı bize ne gibi bir yarar sağlayabilirdi? Mesela bizi daha cesur bir hale getirebilirdi. Çünkü eğer bir hata yaparsak bunu düzeltmek için şansımız olurdu ve bu da bizi daha atılgan yapardı. Bu atılganlık sayesinde de ileride daha başarılı olabilirdik.

Tabi bunun yanı sıra bu durumun bazı kötü yanları da mevcut. Mesela etrafınızdaki insanlar bizim bu başarımızı kıskanabilir ve bizi dışlamayı deneyebilirlerdi. Bunun yanı sıra kazandığınız başarı sayesinde elde edeceğiniz güç de sizi güç sarhoşu yapabilirdi ve bu yüzden insanlara zorbalık etmenize neden olup pek çok düşman veya rakip kazanmanıza neden olabilirdi.

Şimdiye kadar geçmişle ilgili konuştuk ve sıra artık gelecekte. Peki eğer geleceği tutarlı bir biçimde tahmin edebilsek ne olurdu ya da neleri değiştirebilirdik? Öncelikle geleceği tahmin etmeyi istememizin sebebi hayatta kalmak istememizin sebebi olan korkudur çünkü insan bilmediği şeyden korkar ve onun başına gelmemesi için çabalar. Aynı şekilde geleceği de çoğunlukla doğru tahmin edemiyor ve bilmediğimiz için ondan korkuyoruz.

Peki eğer gelecekte neler olacağını tahmin edebilsek ya da önceden ne olacağını bilseydik neler olurdu? Öncelikle dünya harika bir yer olurdu. Çünkü olacak doğal felaketleri ve çıkabilecek her türlü sorunu tahmin edebilir ve önceden önlem alarak zararı en aza düşürebilirdik. Fakat günümüzde olduğu gibi insanlar umursamaz olursa tahminin ne kadar tutarlı olduğu hiç önemli olmayıp her şey yine günümüzdeki gibi olurdu.

 

Eğer birisi bana bu iki yetenekten hangisi istediğimi sorsaydı ben büyük ihtimalle hiç düşünmeden geleceği tahmin etmeyi seçerdim. Çünkü geçmişi değiştirmek şimdiki beni de çok etkilerdi ve beni ben yapan bazı şeyleri elimden alabilirdi. Oysaki geleceği tahmin etmek belki de benim tüm sorunlarımı çözebilirdi.

(Visited 35 times, 1 visits today)