Geçmişi geride bırakın

“Dünü toprağa gömmezseniz yarınlarınız çiçek açmaz.” Geçmişini unutamayan insan geleceğini tam anlamıyla ve keyif dolu yaşayamaz.Geçmişte yaşadıklarımız geride kaldı geleceğe ön yargılı olursak yarını da kötü geçen dünlere benzetiriz.Geçmiş işte bitmiş gitmiş,geçmişte takılı kalıpta geleceği tüketmek ne karar mantıklı* Geçmiş artık avuçlarınızdan kaydı ve gitti ama gelecek hala sizin avuçlarınızda geleceğiniz size bağlı ve geçmişte takılıp takılmamanıza. Hiçbir şey için geç değil. Geçmişte yaşamayın fakat geçmişten ders alıp gelecekte bu hataları yapmaktan da kaçının. Hayatta devam edebilmek ve sürekli pişman olmamak için elinizden geldiği kadar geçmişi unutmak gerekir. Geçmişte yaşadığınız bir sağlık sorununu atlatsanız bile bilincinizden atmadığınız sürece yarınlarınız da hastalıklı geçecektir.Geçmişte yaşadığınız o kötü hatıraları psikolojik tramvalarınızı yarınlara da bulaştırırsınız.

Her şeyi unutmak da iyi değildir. Ama hiçbir şeyi unutmayı kin tutmak size hiçbir şey de kazandırmaz. Üzüntülerinizi geçmişteki hatalarınızı hatırladığınızla kalırsınız sadece. Mutlu olmak istiyorsanız geçmişe sünger çekip hatalarınızdan ders çıkarıp yarınlarınızı mutlu geçirmelisiniz,başka türlü nasıl geçerdi ki zaten hayat hep acı ve pişmanlıklarla dolu bir hayatı kim yaşamak isterdi ki. Her şey sizinle alakalı ve de kararlarınızla alakalı mutlu olmayı siz seçersiniz , geçmişe takılı kalıp geçmişin karanlığında kayıp olmayı da…

Ya geçmişi unutur yeni başlangıçlar yeni mutluluklar yaşarsınız ya da geçmişin gölgesinde tutulup kalırsınız .Hayata bir kere geliyorsunuz bunu kabullenmek zor gelse de ne zaman yaşamımızın biteceği belli değil her gün bugün ölecekmişsiniz  gibi yaşamalı.Hayat pişmanlıklarla dolu geçirecek kadar uzun değil hiç birimiz için. Üzülmekle geçen zamanınızı pişmanlıklarınızla ve kötü anılarla pekiştirmek yerine yeni anılar yaşayıp her olayın iyi tarafını hatırlamayı seçsek hayat daha kolay ve güzel olmaz mıydı* Yarınlar daha anlamlı ve mutlu yaşamamıza daha  yardımcı olmaz mıydı*

Hani derler ya düne üzülecek kadar yarınımız var mı diye. Dünü düşünmekle harcadığınız bugünler daha iyi olacak mı sandınız. Bu şekilde ancak her şeyin daha beter olmasını sağlıyor olacaksınız. Kötü geçen dünleriniz için yarınlarınızı heba ederseniz yarınlarınızı çöpe atmak olmaz mıydı * Gerçekten zamanlarınızı pişman ve mutsuz geçirecek kadar zamanınızın olduğunu hiç sanmıyorum. Maalesef hepimiz için geçerli bu sabah yataktan uyandığınız andan evden çıkana kadar en ufak bir şey bile olduğunda hemen mızmızlanıp günüm çok kötü başladı her şey berbat olacak bugünüm bitti dedirtebilecek  zamanı kendimizde nasıl buluyoruz gerçekten anlayamıyorum. Pişmanlıklarla geçen bir ömür , kaygısız geçen bir güne eş değerdi benim için. Yaşamımızın kıymetini bilelim ve dün yaşadıklarınız için yarınları çöpe atarsanız, yarınlarınızın çiçek açmasını bekleyemezsiniz.

Sürekli yaşadığınız o kötü ruh halini değiştirmezseniz,yarında mutsuz olarak uyanacak,mutsuz olarak işinize,okulunuza , tatile gideceksiniz buna gerçekten değer mi * Hayır, asla değmez hemen o ruh halinden çıkıp yarınlarınızı mutlu yaşamayı öğrenmelisiniz.

 

 

(Visited 615 times, 1 visits today)