Geçmişim Olmadan

      Küçükken ailem ile beraber gittiğimiz bir alışveriş merkezinde kaybolduğumu hatırlıyorum. Etrafımdaki hiç kimseyi tanımıyor ve bilmiyordum. Her tarafta yüksek duvarlar ve sütunlar , kalabalık insanlar vardı. Kendimi çok yalnız ve kötü hissetmiştim. Siz hiç kayboldunuz mu bilmiyorum ama bu kocaman ve ıssız dünyada yapayalnız kalma düşüncesinin  verdiği ürpertiyi hissedebiliyorum.

    Peki kaybolmak sadece bu şekilde mi gerçekleşiyor ? Tabii ki de  hayır. Bir insan, anılarının, hatıralarının, mutluluklarının ve üzüntülerinin yok olmasıyla da kaybolabilir. Bir insanın yolda giderken tanıdığı  birisini görünce gülümseyip konuşması ya da ondan uzak durması geçmişimizin bize kattığı şeylerdir. Çünkü bizi biz yapan o tepkiler geçmişimizin , anılarımızın , hayal kırıklıkları ve umutlarımızın yansımalarıdır.

 

Bir bahçe düşünelim içinde binbir çeşit çiçek, ağaç ,böcek ve  tabii ki binbir çeşit koku. Hepsi bir bütün olunca  o bahçe  diyoruz.  Ne bir eksik ne bir fazla her birinin o bahçede  bir yeri ve hikayesi var. Aynı insan gibi. İnsanın da çeşitli  duyguları , düşünceleri, kötü veya iyi anıları onu o özel  insan yapıyor. Eğer bir gün o duygular ve düşünceler kaybolursa o insan artık aynı kişi olmayacaktır. Onu özel yapan her bir özellik de kaybolacaktır.  Anılarımızdan ve geçmişimizden kurtulunca bembeyaz bir sayfa açmış gibi hayata yeniden başlayabileceğimizi düşünüyor olabilirsiniz ama o bembeyaz sayfanın  önü olmadığı gibi devamında da  simsiyah ve acımasız bir dünya durmaktadır.

Eminim kimse hayatını`; acısız, kaygısız, endişesiz ve üzüntüsüz yaşamamıştır. Kimileri geçmişte yaptığı hataları silmek ister kimileri de geçmişteki zorluklarını unutmak ister fakat bu yaşanan zorluklar, yapılan hatalar olmasaydı bugün bunlardan tecrübe kazanıp hayatta neyin doğru neyin yanlış olacağını bilemeyecekti. Bir başka bakış açısından bakacak  olursak insanın geçmişini silmesi onu geleceğe karşı savunmasız hale getirecektir.Bir çok kitap ve filme de konu olan bu kayıp o insanın dostunu veya düşmanını ayıramaz hale gelmesi; ve kolayca aldatılmasına  sebep olmaktadır.

 

Sonuç olarak  hayata geçmişimiz olmadan tekrar başladığımızda  her şeyi unutup yeni ve güzel bir hayat kurabileceğinizi, her şeyin güzel olacağını düşünüyor olabilirsiniz ama unutmayın ki artık  yanımızda düştüğümüzde kalkmayı öğreten, ısrarla bu ne sorusuna sabırla  cevap veren ve bizim saç telimize zarar gelse dünyaları karşısına alabilecek bir anne yok, ve sen sadece o kocaman ve kapkara  dünyanın içinde küçücük bir beyaz nokta olarak hayata tekrardan başlayacaksın. Bu yüzden zihnimizi silmek yerine başka  bir bakış açısı ile dünyaya tekrardan bakıp geçmişin hataları ile geleceğimizin sağlam ve düzgün temellerini atmayı öğrenmeliyiz  Emin olun  ki bu tercih geçmişimizi bir tuşla silmekten çok daha iyidir.

 

(Visited 63 times, 1 visits today)