Geçmişimiz

Hayatımızdaki bütün insanlar geçmişlerinde kötü ya da çok sevdikleri bir şey yapmışlardır. Bunların hepsi bizim için çok önemlidir. Çünkü bilgisayarlarda gördüğümüz “geçmişi temizle” butonu eğer gelecekte olsaydı şimdiye kadar insanlık gelişmezdi.

İnsanlar şu an yaptıkları her şeyi geçmişten ders alarak yapmıştır. Çünkü eğer gelecekte ‘geçmişi sil’ diye bir buton olsaydı insanlar geçmişte yaptıkları hataları tekrar yapabilirlerdi ve sonra bütün insanlık gelişemezdi. Geçmişimizde değerli veya kötü anılarımızdan ders alarak buraya kadar gelmeyi başarmışız. Mesela bir sınavdan sonra kötü veya iyi geçmesiyle bunu beynimizde düşünerek bir daha ki sınavlarda aynı hatayı yapmıyoruz. Bunun yanında bazı iyi yönleri de olabilir. Mesela geçmişte acayip tuhaf ve bir daha hatırlamak istemediğiniz bir şey oldu, bu anıyı seçip hafızanızdan silebilirsiniz ama bunun tabi ki de bir bedeli vardır.

Sonuç olarak geçmişi silme düğmesi bize yararı olabilir ama bunun yanında kötü tarafları da vardır. Ama geçmişimizden hatalarımızı öğrenmek bizim için en iyisidir.

(Visited 34 times, 1 visits today)