Geçmişimizi bırakmak, onu yok etmek olur mu?

Hepimizin geçmişte unutmak istediği şeyleri vardır. Yaptığımız hatalar, unutmak istediğimiz travmalı, acı verici, bizi sinirlendiren, üzen, kıran veyahut bir şekilde bizi olumsuz etkileyen anılarımız ve tecrübelerimiz var. Peki ileride bu geçmişimizi hatırlayıp hareket etmemiz bizi olumlu mu etkiler yoksa bizim ayağımıza bağlı kalan bir zincir olup ilerlememizi mi duraksatır?

 

Kendi adıma söyleyecek olursam, şu anki benliğimi geçmişteki benliğimin geliştirdiğinin garantisini verebilirim. Bundan 1 yıl önceki ben, yaptığı şeyleri yapmasaydı şu anki ben, ben olmazdı. Benim için geçmişi unutmaya çalışmak her zaman beni daha da geçmişe sürükledi, hep bir adım daha ileriye gitmem gerekirken bir adım geriledim. Sonrasında geçmişimle yüzleşmem, onu kucaklamam gerektiğine karar verdim. Yaptığım ilk şey eski Eylül’ü kabul etmek oldu, ardından onun yaptığı yanlış şeylerden dersler çıkarıp bunları tecrübe haline getirdim. Bu süreçte geçmişimdeki kötü şeyleri kabullenmek uzunca zaman aldı ama sonucunda buna değdiğine karar verdim. Eğer yaşadıklarımı inkar etseydim o benim önüme tekrar tekrar gelecekti ve bu çözümü olmayan bir düğüm haline gelecekti. Bunu metafor haline getirecek olursak, ortada birkaç adet ip vardı ve ben onları elimle karıştırdım, çözmeye karar verdiğimde de yavaşça onları ayırmaya baktım ve bu zamanımı aldı. Eğer ben o iplikleri sürekli karıştırıp bir kenara atsaydım daha da karışacak ve sonunda çözülemeyecek ya da zor çözülecek hale gelecekti. Sonuç olarak o iplikler hala orada durdu ama biraz da olsa çözümlenmiş bir şekilde oldu. Yani ne geçmişimi sildim ne de ona çok fazla bağlandım.

İnsanların geneline baktığımızda da kiminin tamamen geçmişte kaldığını, kiminin de tamamen ona göre yaşadığını görürüz. İnsanlık, genel olarak bunu ortasını bulamadığı için iki ayrı ucu tercih etmiş durumda. Bana göre iki ayrı uç da çok büyük oranda hatalı. Hiçbir şeyi abartmadan yaşamak lazım. Orta yol mutlaka bulunur.

Kendi yaşadıklarımdan ve biraz olsun edindiğim tecrübelerden yola çıkacak olursam ne çok fazla geçmişimize göre hareket etmeliyiz, ne de geçmişimizi silip atmalıyız. Silip atmak, tecrübelerimizi de silip atmak olur. Tamamen geçmişe bağlı yaşamak da ileriye gidemeyişimizi gösterir.

(Visited 20 times, 1 visits today)