Geçmişin Geleceğe Mirası

İnsanlar geçmişten beri diğer insanlarla iletişime geçmiştir. Bu iletişim ilk zamanlarda beden dili ile, sonrasında ise ağızlarından çıkardıkları bir takım notalarla, en sonunda ise bir duvara kazıdıkları çeşitli işaretler ile iletişimlerini sağlamışlardır. Tabi ki iletişimin yolları arttıkça insanlar da konuşabilecek konular aramıştır. Bu konulardan birisi ise insanların geçmişte yaptığı hatalar hakkındadır. Ben ise bu konuyu konuşmanın fazla gerekli olmadığını açıklayacağım. ”Unutma! Gelecek senin ellerinde!”

 

İnsanlar. İnsanların hataları. İnsanlar hata yapıp bu hatadan ders çıkarabilen canlılardır. Ki bu özelliği diğer canlılardan daha etkili ve hızlı bir şekilde kullanmaları, insanları hayatta kalmasına yardım etmiştir. Daha doğrusu insanların yaptığı hatalar insanların hayatta kalmasına yardım etmiştir. Bence bu özelliğin kullanımı insanları da diğer insanlardan ayırabilecek güçte, yani bizim kişiliğimizin belirlenmesinde etkin rol oynayan belki de kişiliğimizin bize verdiği bir özelliktir. Sonuç olarak bu özellik herkese özel bir şekilde çalışır. Bu özellik herkese özel olduğu için insanlar bu tecrübelerini diğer insanlara anlatır. İkinci ihtimal ise insanların geçmişte yaptığı hatalardan korktuğu için bu korkularını başkalarıyla paylaşmasıdır. Bu seçenek diğer seçenekten daha kabul edilebilir gözüküyor çünkü burada insan kendi vicdanını rahatlatıyor, başkasınınkini ise, bilmiyorum. İnsanın böyle bir şeyi anlatmasının başkasını rahatlatması fazla ihtimal dışı gözüküyor. Belki anlattığı kişi de anlatan kişinin yaptığı hata gibi bir hata yapmışsa bu tecrübeyi anlatan kişinin karşısındaki kişi rahatlayabilir. Anlatmam gereken şey bu değil. Anlatmam gereken şey insanların geçmişte yaptığı hataların kötü bir şey olmadığı. Şimdiki zamanda hata yapmak oldukça kötü bir deneyim olsa da bu konu hakkında yapabileceğimiz tek şey bunlardan ders çıkarıp gelecekte kullanmak. Bu şekilde hatalarımız tecrübeye dönüşür ve yine bu şekilde hata yapmak korkmamız gereken bir şey olmak yerine, bize kalan hayatımız boyunca (hata yaparak bilgi öğrenmek daha kalıcıdır) bize yardım edecek hafif bir sıyrık olacak. Zaman zaman bu yara kanasa da bu kanama bize başka bir yerlerde daha büyük yaraların olduğunu hatırlatır. ”Unutma! Gelecek senin ellerinde!”

Hata yapmak tecrübe kazanmanın bir başka yoludur ve tecrübe kazanmanın en iyi fakat en sıkıcı yoludur ancak bu şekilde tecrübe kazanmak gelecekte daha iyi kararlar vermemizi sağlar. Şimdi hata yaparak ve bundan ders çıkararak geleceğimize yardım ediyoruz. Hala bazı insanlar ise hata yapmaktan ölesiye korkuyor ki bu durum onların daha etkili bir şekilde öğrenmelerini engelliyor. Bu yüzden insanlar hata yapmaktan korkmak yerine hatalarından ders alamamaktan korkmaları gerekiyor çünkü bu senaryo çekilen tüm acıyı ve çabayı direkt olarak çöpe atıyor. Şimdi gelecek için aldığımız geçmişte aldığımız dersleri kullanmamız gerekiyor. Nasıl olsa geleceğimiz bizim ellerimizde değil mi?

(Visited 38 times, 1 visits today)