Geçmişine Bağlı Kalma!

İnsanlar geçmişte yaptığı hataları neden sürekli sorgular? Aslında bunun asıl sebebini bilmek düşünüldüğü kadar kolay değildir. Gün içinde yaşadığımız herhangi bir olay bize geçmişte yaptığımız hataları tekrardan canlandırabilir. Çoğu kişinin sorunu da bu değil midir zaten. Bunları düşünmek yerine içinde olduğunuz anın tadını çıkarmak gelecek günlerde hatırlayabileceğimiz güzel anılar bırakacaktır. Geçmiş geçmiştir, artık onu değiştirebilmek mümkün değildir; gelecek ise henüz gelmemiştir bu yüzden neler olacağını hiçbir zaman bilmek mümkün değildir. Bu nedenle mutlu yaşamın sadece anlardan olduğunu bilmek, yaşamın şu anda, içinde olunan dakikalarda gizli olduğunu keşfetmek gerekiyor. Bunu başaramayanları ise kafaya takmamak…

Bu tür sıkıntılar yaşayan insanlar genellikle yapacağı veya yapmak istediği işlere tereddüt ile yaklaşırlar. İçinde oldukları her anı korkuyla yaşarlar. Belki de en güzel geçirebilecek günlerini kendilerine zehir ederler. Ve gelecekleri için geçmişten bir hata daha yaparlar. Bu durum birçok kişinin ortak sorunu haline de geldi. Günümüzde “Ruhsal Kanser” olarak da biliniyor. Çoğu psikolog bu konu hakkında görüşlerini sıkça dile getiriyor. Fakat önerileri kaç kişinin hayatını düzeltebilir bu belirsiz. Yazdıkları ne kadar faydalı olsa da insanların açıp okuyacağını düşünmüyorum açıkçası. Keşke bu tür şeylere gerek kalmasa. Geçmişe bağlı kalmanın kendimiz için geçmişten daha çok zarar verdiğini anlayabilsek belki de her şey daha güzel olabilir. Hata yaparsın ama bu hatayı düzeltmek yine senin elinde. Hatanın üzerine hata eklemeye ne gerek var? Geçmişin bize getireceği şey, karamsarlık olmamalıdır. Aslında bize çok büyük getirisi de vardır; tecrübe. Bazı şeyler yaşayarak öğrenilir ve çoğu hata tekrar yapılmaz aslında hayatımızda tecrübelerin olması da bu nedenle önemlidir. Geçmişte yapılan hatalardan mutlaka bir doğru çıkacaktır fakat siz yaptığınız yanlışı düşünürken sizin tarafınızdan anlaşılmayı amaçlayan bir doğru sizi her zaman bekliyor olacaktır.

Geleceğe yeni bir sayfa açıp mutlu olmak yerine geçmişteki hatalarımızı göz önünde bulundurmanın mantıklı düşünüldüğünde bize hiçbir yararı yoktur. Hatalarımızı ne kadar düzeltsek bile geçmişte kalmıştır bu hayatımıza bir çıkar yolu sağlamaz fakat aksine geleceğimizi ve yaşadığımız anı daha çok göz önünde bulundurursak birçok çıkar sağlayabiliriz.

 

Bir yerlerde okumuştum. Yaşadığımız her günün bize verilen ikinci bir şans olduğunu söylüyordu. Ne de haklı…

 

(Visited 402 times, 1 visits today)