Geçmişini Bil

Hanımlar beyler blog sayfama hoş geldiniz . Nasılsınız iyi misiniz afiyette misiniz ? Umuyorum ki keyifleriniz  yerindedir soğuklardan biraz rahatlamış ve kurtulmuşsunuzdur keza ben kurtulamadım . Neyse bir ay aradan sonra sizin için tekrar bir blog yazıyorum . Bu bloğumuzun konusu eğer ben milli eğitim bakanı olsaydım müfredata ekleyeceğim ders. Çok fazla uzatmadan hangi ders olduğunu belirtmek istiyorum. Dersin adı savaş tarihi. Neden Savaş tarihi hemen açıklayayım. Geçmişini ayrıntılı bir şekilde bilmeyen birinin geleceğinin olması beklenemez. Öncelikle geçmişten ders çıkarılıp geleceğe o şekilde karar verilmelidir. Hiç değilse atalarının senin için bu toprakta neler yaptığını bilmek dökülen kanların sebebini öğrenmek bence boynumuzun borcudur. Şimdi size eğitim felsefemi seçerken bana örnek olan Baş Öğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘ ün sözleri.

-Tarihi yazmak, tarihi yapmak kadar önemlidir. Yazan yapana bağlı kalmazsa değişmeyen gerçek. İnsanlığı şaşırtacak bir nitelik alır. (1931)”

-Herhangi bir tarihi elinize aldığınız zaman, onun gerçeğe uygun olup olmadığına güven duymak için dayandığı kaynak ve belgeleri araştırılır. Bizim şimdiye kadar doğru bir milli tarihçe sahip olmayışımızın sebebi tarihlerimizin. gerçek ve mantıktan uzak sözlerinden başka kaynak bulamamak talihsizliğidir (1924).”

-İnsan, tarihinin anlamını ancak olgun bir yaşa eriştikten sonra anlıyor. Ve tarih ancak bu yaştan sonra yazılabilir. Çok arzu ederim ki, birkaç arkadaşla beraber yaşamımızdan geri kalan zamanı tarih yazmakla geçirelim !”

-Tarihi yapan akıl, mantıklı düşünüp karar verme değil, belki bunlardan daha çok duygulanırdır (1923).”

-Sonradan uydurma bir eser meydana getirilerek ertesi gün pişman olmaktansa, hiçbir eser meydana getirmemek, beceriksizliğin itiraf etmek daha iyidir (1931).”

-İnsanların tarihten alabilecekleri önemli dikkat ve uyanıklık dersleri, bence devletlerin umumiyetle siyasi kuruluşların oluşmalarında, bu kuruluşların niteliklerini değiştirmede ve bunların çözülme ve sonlamalarında etkili olmuş olan sebepler ve etkenlerin incelenmesinden sonuçlar çıkmalıdır(1930).”

– Dünyanın bize saygı göstermesini istiyorsak,ilk önce biz kendi benliğimize ve milletimize bu saygıyı,hissi,fikri ve fiili olarak,bütün davranış ve hareketlerimizle gösterelim.

– Bu memleket tarihte Türk’tü,halde Türk’tür ve sonsuza kadar Türk olarak yaşayacaktır.

-Türk Milleti !,sen Anadolu denilen yurda sonradan gelme değil,ilk yerleşip medeniyet kuranların çocuklarısın.Fakat geleceğine güvene bilmek için,bu gün çalışman lazımdır.

Türk Milleti tarihinle öğün,çünkü senin ecdadın,medeniyetler kuran,devletler,imparatorluklar yaratan bir mevcudiyettir.

-Tarih hayal mahsulü olamaz.Biz daima hakikati arayan ve buldukça,bulduğumuza inandıkça ifadeye cüret gösteren insanlarız.

– Büyük devletler kuran atalarımız,büyük ve geniş kapsamlı medeniyetlere de sahip olmuşlardır.bunu aramak,incelemek,Türklüğe ve cihana bildirmek bir borçtur.Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.

-Tarih bir milletin neler başarabilme gücünde olduğunu gösteren en doğru bir kılavuzdur.

-Tarih,gerçekleri tahrif eden bir sanat değil,belirten bir ilim olmalıdır.

– Büyük işleri yalnız büyük milletler yapar.

– Eğer bir millet büyükse,kendisini tanımakla daha büyük olur.

– Büyük hadiseler,fikirlerde büyük inkılaplar yapar.

 

http://www.ataturkilkeveinkilaplari.com/ataturkun-soyledigi-sozler/ataturkun-tarih-ile-ilgili-sozleri.html

(Visited 50 times, 1 visits today)