Geçmişten Bugüne Bugünden Geleceğe

Bilim kurgu filmlerini çok seven bir insan olarak ”Hangi süper gücüm olsun isterdim?” sorusuna cevap arıyordum. Birden fazla tercih arasında seçeneklerimi ikiye indirdim. Bunlardan bir tanesi geleceği bilebilmek diğeri ise geçmişi değiştirmekti.

Gelecekte yaşanan olayları bilmeyi kim istemez ki! Fakat gelecekte yaşanacak her olayı biliyor olmamız hayatı sıkıcı mı yapar? Benim düşüncelerime göre gelecek hakkında bilgi sahibi olmak birçok avantaj sağlayabilir. Bu avantajlar kullanılarak gelecekte yaşayacağımız hayat üzerinde oynamalar yapabiliriz. Geleceği değiştirmek bizim farklı bir yol izleyeceğimiz anlamına gelir. Bir kaza geçirdiğimizi öğrenip kazayı geçirdiğimiz yerde bulunmamak bize tamamen yeni oluşan bir gerçeklik doğurur. Ünlü bilim insanı Stephen Hawking’in ölmeden önce yayımladığı makalede evrenin sonsuz olmadığını ve bizim evrenimizin birden çok şekilde var olduğunu kaleme almıştı.

Bir başka açıdan bakacak olursak geçmişi değiştirmek de bu yeni oluşan gerçeklikten başka bir şey bizlere sağlamayacak. Bu oluşan gerçeklikler ve yeni hayatlarımız birer karmaşaya yol açacak. Eğer bir tercih yapmam gerekirse ben geçmişi değiştirmeyi seçerim. Geçmişte yaşanan olayları değiştirmek bize yeni bir gelecek yaratır. Bunu bir fırsat olarak değerlendirir ve çok fazla değişim yapmadan geçmişi değiştirmek isterim. Bu değişimlerin sonucunun farkındalığı ile attığım her bir adımı planlamak her ne kadar zor olsa dahi böyle bir yaşam sürebiliyor olmak benim düşlediğim olaylar arasında kendine en ön sıradan yer veriyor. Gelecek dünyası karmaşası içerisinde yanlış olan durumları bulmak oldukça zor olacaktır. Bu durumları kendi yaşamımıza uygulamak ise bunları tespit etmekten daha zor olacaktır.

Geçmişte yaşanan olayları en ince detayına kadar görmek veya dünyanın varoluşundan yaşadığım güne kadar tekrar bir yaşam geçirmek ve bu yaşamı tamamen benim oluşturabiliyor olmam beni mutlu eder. Göremediğim birçok kişi ile konuşma, tanışma imkanı sağlar. Yeni edinecek ve kurulacak bağlar ilerde olacak yaşamımızı şekillendirir. Bu yeni yaşam beni oldukça içine çekiyor. Gelecekte yaşanacak hayatımıza kendi kararlarımız doğrultusunda yön vermek gelecek hakkında bilgi sahibi olup doğru kararı bende daha çok olumlu etki bırakıyor. Bir olayda kendi duygu ve düşüncelerimizi kullanırken diğer olayda yaşanan olayları düzeltmeye çalışıyor oluruz. Kendi zevklerimize göre bir yaşam sürmek, bu yaşam içinde yaşlanmak beni heyecanlandırıyor.1980’lere hatta daha eski dönemlere ulaşabilmek orda bir yaşam sürmek insanları mutlu etmez mi?

Artı ve eksi yönlerine baktığımız zaman ikisinin de doğuracağı sonuçlar kötü. Fakat geçmişi değiştirebilmek kötünün iyisi olduğunu düşünüyorum. Oluşacak veya doğurabileceği sonuçları görmeden kusursuza ulaşmadan kendi karalarımız ile sıfırdan yaşamaya başlayıp yaşlanacağımız bir Dünya beni oldukça cezbediyor. Umarım yakın gelecekte bunun gibi durumları bilimin önderliğinde ulaşarak hayalimi ve benim gibi düşünen kişilerin hayallerini gerçekleştirmiş oluruz.

Gelecekte olan olayları bilmeyi ve buna göre bir hayat sürmek insanları bunu uygulayan kimselerin yaşam temposunu zayıflatır. İnsanlar yorgun düşer ve kendimizi bedenimizi halsiz hissederiz. Son olarak olayları toplamak gerekirse Geçmiş dünyasının ihtişamı karşısında yapabileceğim pek bir şey yok. Bu albenisi üzerine Geçmişte yaşanan olayları değiştirmeyi tercih ederim.

 

(Visited 23 times, 1 visits today)