Gel Zaman Git Zaman

Bu yarıyıl tatilinin öncekilerden farklı olmasını istiyorum, eskiden olsa bütün günümü dizi ve film izleyerek geçirir ve on beş gün boyunca hiçbir şey tapmadan okula geri dönerdim ama bu yıl diğerlerinden farklı olacak. Öncelikle covid-19 nedeniyle evlere kapanmış durumdayız bu nedenle kendime evde geçirebileceğim verimli bir program yapmak istiyorum, bu sayede istediğim her şeyi yapabilir ve aynı zamanda sorumluluklarımı yerine getirebilirim.

 

İlk olarak spora başlamak istiyorum, aslında uzun süredir ne spor yapıyorum ne de hareket ediyorum. Bu yüzden bu karantina döneminde çok kilo aldım, bu benim için bir sıkıntı teşkil etmese de vücudumun daha sağlıklı bir şekilde olmasını isterim. Bu yüzden her sabah yürüyüş yapmak ya da yoga tarzı hafif hareketler yapmak güzel olabilirdi.

 

İkinci olarak ise bir enstrüman kullanmaya başlamak istiyorum, eskiden piyano çalardım hatta ilkokulda falan bir lisede piyano bile çalmıştım ama sonrasında okulumu değiştirdim ve LGS falan derken hiçbir zaman geri başlamadım. İşte bu yüzden hem karantina hem de bu tatil dönemini kendim için bir avantaja çevirip verimi artırmak istiyorum. Evde eskiden kalma bir org var ve internetten online bazı videolarla yeniden öğrenmeye başlayacağım.

 

Üçüncü olarak ise kitap okumaya yeniden başlamak istiyorum, eskiden yedinci ve sekizinci sınıfta falan yazınları yirmi kitap civarında falan okurdum ama ne zaman liseye geçtim yazın en fazla bir kitap okumuşumdur ve bu yüzden kendime bunun için de bir program yapmak istiyorum aslında programdan çok bir rutin kendine günde yirmi sayfa diye bir hedef koymak ve bunu her gün gerçekleştirmek istiyorum. Bu da on beş günde üç yüz sayfa yapar bu da ortalama iki kitap demek benim için hatta kısa kitaplar için dört beş kitabı bile bulabilir ama bunu bir yıl boyunca yaparsam eğer yedi bin üç yüz sayfa yapar bu da yılda ortalama otuz yedi kitap yapar aslında bir günde yirmi sayfa bir yılda be kadar büyük bir şeye dönüşüyor.

 

Dördüncü olarak derslerimde olan eksiklerimi tamamlamak istiyorum, bir buçuk senedir bu okulda okuyorum ve derslerimi yeni yeni düzene sokmaya başladım ama şunu fark ettim ki bir hafta boyunca düzenli çalıştım ve bazı konuları şimdiden hallettim bile ve on beş tatilde hem dersler olmayacak hem de ödevlerden dolayı tekrar etmek için sorularım da olacak bu sayede iyi bir düzen oluşturabileceğimi düşünüyorum. Bir gün yirmi dört saat ve bunun nerdeyse yedi saatinde uyuyorum ve geriye on yedi saat kalıyor ben bu saatin on saatini bile kendime ayırsam geriye yedi saat kalıyor ve bu benim için çok uzun bir süre. Yani ben derslere günde ortalama beş saat hadi en fazla altı saat bile çalışsam bu bana yeter ve geriye uzun bir zaman dilimi kalıyor ve hem kendime zaman ayırmış hem derslerime zaman ayırmış olacağım.

(Visited 10 times, 1 visits today)