Geleceğe Açılan Pencere

Dronelar bir çeşit İnsansız Hava Aracıdır ve insanlar için çokça tehlikeli görevi göğüslemektedir. Sadece tehlike anlarında değil de süreci pratik ve hızlı bir hale getirmek istediğimizde de onlara başvurabiliyoruz. Kullanım alanları bu denli sınırsız olan bu teknolojiyi yaratıcılığımızla süslediğimizde ortaya neler çıktığına inanamazsınız. Özellikle de insanların ve toplumun yararı gözetildiğinde herkesi mutlu eden fikirler oldukça fazla.

drone ile ilgili görsel sonucu

Yaşadığımız çevreyi korumanın en önemli sorumluluklarımızdan biri olduğunu bildiğimiz gibi bunu dikkate almayan insanların varlığından da haberdarız. Kurallar bu noktada büyük bir rol oynarken kuralların uygulanabilmesi de bir o kadar önemlidir. Çevreyi kirleten, kimyasal atıkları yaşam alanlarına döken, yasak bölgelerde sigara içen ve hatta izmaritini doğaya atan insanların dronelar tarafından denetlenmesi etkili olacaktır. Bu yasakların ve cezalarının uygulanması arttıkça caydırıcılığı da artacaktır. Hatta belki günün birinde polislerin yerine ‘polis dronelar’ı görebiliriz. Dronelar ormanlardaki yangınları ve şiddetini insanlardan daha kolay ve güvenli bir şekilde tespit edebilir, sürücüsüne haber verebilir ve hatta havadan su ile yangına müdahale edebilirler.

ilaçlama yapan drone ile ilgili görsel sonucuyangın söndüren drone ile ilgili görsel sonucu

Aynı zamanda bazı insanların işlerini yapmasını hızlandırabilir ve bu noktada verimin artmasına, işin daha kolay bir yolla ve daha kaliteli bir şekilde sonlanmasına yardımcı olabilirler. Mesela, tarımda ürünlerin ilaçlanmasının çok daha hızlı ve eşit bir şekilde yapılmasını dronelar sağlıyor. Bazı ülkelerde kargo taşımacılığı yapan dronelar da mevcut. Bunun ilk örneğini Çin’de görüyoruz ve kargonun hızı, güvenliği açısından çok başarılı bir girişim gibi görünüyor. Eşya, hatta hayvan taşımak için kullanılan bu teknoloji bir gün insanların ulaşımı için de kullanılabilir. Son zamanlarda araba ve drone teknolojilerini birleştirerek hem yerde hem havada pilotsuz seyahat edebilecek araçlar insanoğlunun en büyük rüyalarından.

Kargo droneları ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için: https://www.iata.org/whatwedo/cargo/Pages/cargo-drones.aspx

Sağlıkla ilgili pek çok konuda acil yardımımıza koşabilecek, uçabilecek, bu gelişmiş teknolojileri kargo droneları gibi ancak içinde nakle yetişecek bir organ, acil ilaç ya da ilk yardım için bir doktorla düşündüğümüzde gelecekle ilgili umutla dolabiliriz. Ambulans görevi de yapabilirler böylece yolda, trafikte ve hatta ambulansın trafik kazası yapması sonucu kaybedilen hastaların sayısı oldukça azaltılabilir. Alzheimer, zihinsel engel gibi sağlık sorunu yaşayan insanlar veya hayvanlar kaybolduklarında bulunamıyor ya da bulunmaları uzun sürüyor çünkü dertlerini anlatamıyorlar. Böyle durumlarda o kişilerin veya hayvanların yüzlerinin ve fiziksel özelliklerinin tanımlanmasıyla droneların onları bulması çok hızlı olabilir. Kayıp bulunduğunda konumu bildirebilir ve hatta kayıp hareket halinde ise bulunana kadar takip de edebilir.

Ağırlık ve büyüklükleri değişebilen dronelar kullanım alanına göre seçilebiliyor, üretilebiliyor. Kargo, su tankeri, ilaç tüpü gibi ağır ürünleri taşıyan droneları kullanmak ise bambaşka bir eğitim ve çaba gerektiriyor. Toplum yararına bir iş yapıyorken insanları dronela yaralamak çok mümkün. Pervaneleri çok keskin olan bu araçlar ehliyeti olmayan sürücüler tarafından kullanılmamalı. Ağırlıklarına göre İHA0, İHA1, İHA2 ve İHA3 gibi eğitimler ve ehliyetler vardır ve kullanamayacağınız, ehliyetinizin yeterli olmadığı hiçbir droneu kullanmamalısınız. Eğer siz de drone kullanarak geleceğin bir parçası olmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıdan SHGM’nin yetki verdiği eğitim kuruluşlarının birinde eğitim görerek ehliyetinize kavuşabilirsiniz.

https://iha.shgm.gov.tr/public/yetkili-ucus-okullari

 

 

(Visited 137 times, 1 visits today)