Geleceğe Dönüş

Geleceği görebilmek mi yoksa geçmişi değiştir bilmek mi ? Çoğu kişi geçmişi düzeltmeyi seçiyor ya da sadece ben böyle düşünüyorum. Ama bana kalırsa geçmişi düzeltmek büyük bir hata olur çünkü ; bizi biz yapan bizim hatalarımızdır,yanlışlarımızdır ve yaptığımız seçimlerdir. Bunları düzeltmek ise bence büyük bir aptallık dışında hiçbir şey değildir. Bunu söylüyorum nedeni ise ; yine insanların hata yaparak öğrenmesi. Belki de bu yaptığımız hataları yapmamış olsaydık yaşamıyor bile olabilirdik.

Geleceği görebilmek ise cidden harika bir şey. Gelecekteki olan her şeyi önceden bilmek ve ona göre davranmak ve hazırlanmak. Bunu düşününce geçmişi düzeltmekten çok daha iyi bir seçim olduğu aşikar. Ama tabii ki de insandan insana bunun değişmesi gayet doğal bir şey. Çünkü; insanların değiştirmek istediği o kadar çok,büyük ya da onları hayatı boyunca bu anıyı hatırlatacak şeyler olabilir. Bunu da anlayışla karşılıyorum , her insanın yapısı farklı olabilir. Mesela ailesini ya da yakınını kaybeden bir insanın geçmişini değiştirmesi bana kalırsa gayet doğal ve mantıklı bir şekilde karşılanabilecek bir durum. Ama ben kendi aleyhime düşünecek olursam şu ana kadar çok büyük hatalar yaptığımı düşünmüyorum. Bu yüzdende geçmişi görebilmeyi seçerdim. En çok da merak ettiğim şeyler; gelecekte nasıl göründüğüm,mesleğim ,biraz erkende olsa çocuklarımı tabii eğer olursa cidden çok merak ediyorum ve tabii ki de sınav cevapları. Her şeyinde olumsuz bir yanı olduğu gibi bununda kötü bir tarafı var. Örnek verecek olursak bir yakınınızın herhangi bir hastalıktan dolayı hastalandığını düşünün ve geleceğe gidip bakıyorsunuz, gördüğünüz şey ise o hastalık yüzünden tedaviye yanıt veremeyerek ölmesi. Bunları yaşarken ki o his, elinizden hiçbir gelememesi ve daha da kötüsü çaresizlik. Bunları yaşamak ve bunlarla devam etmek çok kötü bir şey. Eğer ki geçmişi değiştirebilseydik bile bunu düzeltemezdik çünkü bunun bir çözümü yok ya da var mı ? İşte tam olarak bu kısımda ufak bir paradoksa giriyoruz. Hatta kafanızı karıştıracak bir şey daha söyleyeyim. Eğer ki geçmişe gidebilmeyi seçseydim ve annem ile babama evlenmemelerini söyleseydim , hiç var olmasaydım annem ve babama bunları söyleyen kim olurdu? Bunun gibi bir sürü paradoks daha niceleri var ama o kadar yerim yok.

Evet kısaca özetlemek gerekirse benim fikrim geleceği görmek çok daha mantıklı bir hareket olur. Her şeyi öncede bilip ona göre hareket etmek hayatımda daha büyük yararlar sağlayabileceğini düşünmüyorum.

(Visited 21 times, 1 visits today)