Geleceğe Dönüş!

Michael J. Fox ve Christopher Lloyd’un gerçekleştirdiği harika bir eser. Daha önce izlediğim çoğu filmden çok daha başarılı bir film. Kemerlerinizi bağlayınız ve kalkışa hazırlanınız. Çünkü Geleceğe dönüyoruz!
2dl53et

Geleceğe Dönüş 1985 yılında yayına sunulmuştur.  Marty McFly adında, 17 yaşında bir lise öğrencisinin yanlışlıkla 30 yıl geriye dönmesini anlatır. DeLorean marka bir araba ile zaman makinesi icat eden Emmet (Doc) Brown bu yolculukta ona çok yardımcı olur. *

Marty, Doktor’dan bir telefon alır ve Doktor Marty’den saat 1:00’de onunla Twin Pines Alışveriş Merkezi’nin yanında buluşmasını ister. Doktor ona büyük bir sürprizi olduğunu söyler. Marty, Doktor’un yanına gittiğinde bir kamyonun içinden bir araba çıktığını görür. Doktor hemen Marty’den olanları filme almasını ister. Marty kaydı başlatır ve Doktor deneyine başlar.

download-2

Doktor ilk olarak deneyini köpeği olan Einstein ile yapar. Einstein’in saatini kendi saati ile birebir aynı zamanda olduğunu gösterdikten sonra Einstein’ı arabaya bindirir ve Marty’den bu olayı çok dikkatli bir şekilde kayıt etmesini ister.

60980f7cf17d282a03b535d6ac38e550

Ve büyük an geldi… Doktor arabayı 1 dakika ileriye gidecek şekilde ayarlar. Bu araba 88 mile (140 km) ulaştığı zaman, zamanda yolculuk yaptığını söyler ve arabayı gazlar. Marty bu olayı ilk gördüğünde şoka girer ve korkar. Doktor’un Einstein’ı yok ettiğini sanmaktadır. Ve tam 1 dakika sonra araba buz kaplı bir halde geri gelir.

ztnc9

Einstein’ın saati tam 1 dakika ileridedir! Zaman makinesi çalışmıştır! Ama Doktor’un hiç beklemediği anda Libyalı teröristler Doktor’u, onlardan Uranyum çaldığı için vurur. Marty büyük bir acele ile DeLorean’a biner ve zamanı yanlışıkla 1955’e alır. Marty teröristlerden kaçmayı başarınca araba 88mil’e ulaştığı için zamanda yolculuk yapar ve Twin Pines Alışveriş merkezinin sahibinin oturduğu evin yanındaki çiftliğe girer, kaza yapar. Kızgın aileden kaçmaya çalışırken çam ağaçlarından birini ezer! Bu neden mi önemli? Çünkü Marty 1985’e geri döndüğünde marketin ismi Two Pines (Çift Çamlar)’dan Alone Pine (Yanlız Çam) olur! Buradan küçük bir şeyin gelecekte ne kadar çok şey değiştirdiğini açıklar. enhanced-20514-1403296879-21

Marty 1955’e döndüğünde arabayı saklar ve hemen Doktor’u bulmaya gider. Doktor’u bulduğunda Doktor ona inanmaz ve deli olduğunu söyler. Marty doktoru inandırdıktan sonra geri dönüş zamanı gelmeden 1955 tarzına alışmaya çalışır. Bu sırada Marty’nin annesi Marty’e aşık olur! Marty bu durumu düzeltmek için her türlü yola başvurur ve amacına ulaşır. 1985’e döndüğünde hayatının çok değiştiğini fark eder ve mutlu bir şekilde yaşar.

Bu filmin 3 Bölümü vardır. Ama bunları anlatmam çok uzun sürer! Bu film 1985’de çekilmesine rağmen, gerçekten inandırıcı efektleri vardır. Daha küçükken izlediğimde anlamadığım çoğu şeyden filmin keyfini çok çıkaramamıştım. Ama bu yıl tekrar izlediğimde filmin ne kadar güzel ve düşündürücü olduğunu anladım. Filmde çok fazla gizli mesaj vardır. Bunları bulmak size kalmış!

2. filmde 2015 yılını ziyaret ederler ve uçan arabalarla karşılaşırlar. Hologramlar, uç uçlar (uçan kaykay) ama ne yazık ki yıl 2016 ve bunlara hala sahip değiliz.

 https://tr.wikipedia.org/wiki/Gelece%C4%9Fe_D%C3%B6n%C3%BC%C5%9F

(Visited 194 times, 1 visits today)