Geleceğe Göre Bugünümüzü Şekillendirmek

Hayat geçmiş şimdi ve gelecek kavramlarından oluşur. Geleceğe ve geçmişe ulaşabilmek insanoğlunun uzun bir süredir tartıştığı bir başlıktır. Kimi insan geçmişe gidip hatalarını düzeltmeyi kimi ise geleceği görüp bugünü değiştirmeyi seçer. Siz bir yol ayrımına girdiğinizi düşünün. Yolun bir tarafı size geleceği göstermeyi öbür tarafı ise geçmişi değiştirmeyi vadediyor. Bu iki seçenek arasında bir karar vermek bazı insanlar için çok zor olabilir. Tabiki her iki yolunda kendine göre güzellikleri ve kötülükleri var.

Geçmişe gidebilmek ve birtakım şeyleri değiştirebilmek bize pişmanlıklarımızdan ve hatalarımızdan kurtulma konusunda yardım eder. Geçmişe dönmek geleceğimizi daha iyi inşa edebilmek için geçmişimizden gelen ve bize zarar veren şeyleri önlemek açısından oldukça faydalı olabilir ve şuanki hayatımız için daha iyi seçimler yapmamızı sağlayabilir. Örneğin geçmişe gidip tanışmış olduğunuz ama keşke tanımasaydım dediğiniz biriyle tanışmamayı seçebilirdiniz. Önünüze gelen seçeneklerden yanlış olanı seçtiğinizde geçmişe gidip seçiminizi değiştirebilirdiniz.Geçmişi değiştirmenin bazı zararlarıda olabilir. Bunlar geçmişte yaşadıklarımızın bizi bugün olduğumuz insan haline getirmesi ve geçmişte yaşadıklarımızı değiştirirsek bugün olduğumuz insan gibi olamamamıza sebep olacağı olabilir. Ne olursa olsun hatalarımızdan ders çıkarmak hatalarımızdan kaçmaktan daha iyidir. Şimdide geleceği görebilmenin faydalarından bahsedelim. Geleceği görmek çoğu insanın merakını ve gelecek kaygılarını giderebilecekken, geleceğinin parlak olmama durumunda insana daha çok kaygı verebilecek bir imkandır. Geleceği gördüğümüzde geçmişimizi, bugünümüzü daha iyi şekillendirebiliriz. Geleceği görebilmek bize olacakları bilip ona göre kendimizi şekillendirme şansı tanır. Geleceği görmenin tek zararı bazı durumlarda umudumuzu kaybetmemize sebep olabileceğidir.

 

Eğer bana geleceği görebilme ve geçmişi değiştirme seçenekleri verilseydi ben kesinlikle geleceği görebilmeyi seçerdim. Geleceği görebilmeyi istememin sebeplerinden biri geleceği görüp ona göre bugünümü şekillendirebilmek. Buna bir örnek olarak Covid-19 virüsünü verebiliriz. Eğer bir yıl öncesinde geleceği görebilme şansımız olsaydı bu virüsün varolacağını bilirdik ve tedbirlerimizi önceden alıp yayılmasını engelleyebilir hatta pandemi, karantina gibi dönemlerin hiç birinin yaşanmamasını sağlayabilirdik. Anlayacağınız ben şahsen geleceği görebilmenin şimdiki hayatımıza çok daha katkılı bir güç olabileceğini düşünüyorum.Geçmişi değiştirme seçeneğini seçmemin bir sebebi geçmişin geçmişte kalmış olması. Yaptığımız hatalar gelecekte bize ders olurlar. Bunu değiştirmek hatalarımızdan korkmak ve altında kalmak olur halbuki hatalarımızdan öğrenip tekrarlamamasını sağlamaya çalışmak daha cesur bir davranıştır.

 

Şimdi siz düşünün. Siz bu yol ayrımına girseydiniz geleceği görebilmeyi ve hayatınızı buna göre şekillendirmeyi mi yoksa geçmişte yaptıklarını değiştirebilme gücüne sahip olmayı seçerdiniz?

(Visited 49 times, 1 visits today)