Geleceğe Nasıl Bir Dünya Bırakıyoruz ?

Etrafınıza bir baktığınızda dünyanın aslında nasıl bir halde olduğunu ve adeta yaşlı bir dededen bir farkı olmadığını gözlemleyeceksiniz. Neredeyse herkes geleceğimizi düşünelim çocuklara güzel bir hayat bırakalım diyor. Ama bende dahil kimsenin geleceği düşünü doğayı koruduğu yok. Biraz dünyayı araştırdığımızda şu anki karbondioksit oranın artığını, ozon tabakasının delindiği gibi şeyleri duyuyoruz bunlarda artık dünyanın bıktığını bize göstermekte.

Peki hiç düşündünüz mü bunların nedeni ne diye? Sizin doğaya attığınız bir çöpün bile bu olaylara çok fazla katkısı oluyor işte bu nedenle dünya her geçen gün daha çok yorgun düşüyor. Her bulduğumuz yere 30 katlı bir bina diktiğimiz için bu olayların gerçekleşmesi gayet normal oluyor. Ağacları yok ediyoruz bu nedenle karbondioksit oranı fazlalaşıyor. Her yere çöp atıyoruz, kimi zaman canlıları öldürüyoruz. Dünyaya hiç iyi bakamıyoruz doğrusu. Hadi belki bunlar bize fazla bi etkisi olmayacak ama şu anda önemli olan gelecek.

Çocukların hayatlarını daha güzel bir dünyada geçirebilmeleri için gelecek nesillere daha iyi halde bir dünya bırakmamız gerekiyor. Şimdi yapmamız gereken şey aslında o kadar da zor değil. Mesela sadece çöpümüzü arabadan fırlatmak yerine çöpe atmak, uzun uzun binalar dikmek yerine daha çevrenin düzenini bozmayacak binalar yapmak, hayvanları öldürüp kürk yapmak yerine veya onları hayvanat bahçelerine kaldırmak yerine onları doğal habitatında bırakmak. Geri dönüşüme önem vermek, ağacları kesmemek, dikebildiğimiz kadar fidan dikmek. Kısacası çevreye zarar verecek herhangi bir davranışta bulunmamak. Şu an belki bunları yazmam hiç bir şeyi değiştirmeyecek ama bence hala dünya için gelecek için bir umut var.

(Visited 189 times, 1 visits today)