Geleceği görebilmek mi geçmişi değiştirebilmek mi ?

Yıllardır insanların hep arada  kaldığı seçmesi hayli zor olan geleceği görebilmek mi yoksa geçmişi değiştirebilmek mi ?  Önce avantaj ve dezavantajlarına bakalım. 

Geçmişi değiştirmekten başlayalım bence geçmişi değiştirmek geleceği de değiştirmektir. Örneğin geçmişte çok para kazanacağınız bir yatırım fırsatını takmayarak büyük bir hata yapmışsınızdır ama geçmişi değiştirerek para kazanmanızı sağlayıp geleceğinizin gidişatını değiştirirsiniz. Ama bunu geleceğinizi görerek te yapabilirisiniz. Geçmişi değiştirmenin daha çok manevi olaylarda önemli olduğunu düşünmekteyim. Çünkü geleceği görüp geçmişte istemediğiniz şeyler bırakmasınız ama bazenleri değiştiremeyeceğiniz durumlar vardır. Orada devreye geçmişi değiştirmek girer. Birazda geleceği görmekten bahsedelim. Geleceği görebilmek bazenleri değiştiremiyeceğiniz konularda çok üzücü olabilir bu doktorların 3 güne hayatını kaybedeceksin demesiyle aynı şey. Geleceği görebilmenin üzücü olacağını düşünüyorum ve üzüleceğimiz olayı değiştirebiliyorsak o zaman bizim açımızdan iyidir ama değiştiremeyeceğimiz bir şey ise o olayı beklemek gibi olur tabi bir şeyi aniden yaşamak daha kötü olabilir. Eğer geçmişte değiştirmek istediğiniz büyük bir olay yoksa geleceği görmenin daha mantıklı olduğunu düşünmekteyim çünkü olayı gelecekte görürseniz geçmişte değiştirmek isteyeceğiniz bir durum ortadan kalkar. Geçmişi değiştirmek eskiden yaşadığın ve hayatını çok değiştiren bir olay olduğunda tercih edilirse daha mantıklı olacağını düşünmekteyim.  Anlattığım avantaj ve dezavantajlara bakacak olursak bence benim için geleceği görmek daha mantıklı ama geleceği sadece ben görebileceksem bir yandan çok iyi diğer yandan  hiç uğraşmadan başarılı olmaktan başka bir şey değil. Ama çoğu insan ona takılmaz ama bir düşününce sınavdan kaç alacağını görebiliyorsun büyük bir olasılıkla tam yapıyorsun çünkü sınav sorularını biliyorsun. Buna çoğu insan bak işte ne güzel der ama hayatta bir amacın ve hayatın bir heyecanı kalmaz. Ama bunları hiç kafana takmazsan çok güzel bir hayat yaşayabilirsin. Geleceği görmek yada geçmişi değiştirme yeteneklerinden biri olsa hayatın biraz amacından uzaklaşacağını düşünüyorum. Ama herkese ikisinden birini seçtirip hayatlarımıza öyle devam edilicekse o zaman eğlenceli olabilir süper kahraman filmleri gibi olabilir. Ama tam tersi çok saçma bir olaya da dönüşebilir. Dediğim gibi ben geleceği görmeyi seçerdim çünkü hem geçmişte değiştirmek istediğim bir şey yok hem de geleceği görebilirsem geçmişte değiştirmek isteyeceğim durum kalmaz. Ama bu soruyla şimdi değil 70 yaşında karşılaşsam belki geçmişi değiştirmeyi seçerdim. 

Ben bahsettiğim nedenlerden dolayı geleceği görmeyi seçtim. Ama ben bir yandan da ikisine de gerek olmadığını düşünmekteyim ama zorunlu bir seçim olsa geleceği görmeyi seçerdim. 

 

 

 

 

(Visited 24 times, 1 visits today)