Geleceği Görebilmek mi Geçmişi Değiştirmek mi?

Bence geleceği görebilmek çünkü geleceği görebilirsek gelecekte olacak şeylere karşı önlem alabiliriz. Bence geçmişi değiştirmek saçma olur. Geçmişi değiştirerek günümüzdeki olaylara karşı önlem alabiliriz ama aldığımız önlemler geleceği tamamen değiştirebilir ya da iyileştirmek yerine daha kötü sonuçlar yaratabilir. Ya da geçmişe giderek değiştirileck bir an gelecekte edineceğimiz önemli olan bir tecrübeyi edinmemizi engelleyebilir. Mesela bazı olaylar günmüzden geçmişe gidilerek değiştirilmiş olsaydı günümüzde çok daha farklı yada kötü sonuçlar oluşabilirdi.

Örneğin;

1)Büyük Veba Salgını

Veba salgını 1347 ve 1351 yılları arasında 50 milyon kişinin ölümüne sebep olmuştur bazı kaynaklara göre bu sayı 75 milyona kadar çıkmaktadır.  O dönem Rusya nüfusunun yarısı, Çin nüfusunun üçte biri ve Floransa’da yaşayanların üçte ikisi yaşamını yitirmişti. Büyük veba salgını, insan ırkını kırıp geçirse de güzel şeylere de ön ayak oldu. Veba salgınıyla beraber sağlık hizmetlerine verilen önem arttı.

Eğer veba salgını gibi hastalıklar o dönem geçmişe gidilerek düzeltilebilseydi günümüzde daha büyük salgınlar ile uğraşıyor olabilirdik.

2) Su Çiçeği

En sık 5-10 yaşlarında, kış sonu ve ilkbahar aylarında görülen, çok bulaşıcı, ateşli ve döküntülü bir viral enfeksiyon hastalığıdır. Direkt temas veya havadan hasta kişilerin salgıları aracılığıyla bulaşır. Hasta kişilerle temastan 14-22 gün sonra belirtiler başlar. Vakaların üçte birinde ateş görülür. Zamanında insanların ölümüne neden olan bu hastalığın tedavisi bulunduktan günümüze kadar aşı teknolojisinin de oldukça ilerlemesine sebep olmuştur.

Eğer bu hastalığın aşısı bulunmak yerine zamanda geri gidip hastalık engellenseydi günümüzde aşı teknolojisi bu kadar gelişemeyebilirdi.

Kendimden örnek vermem gerekirse 5. sınıfta 8.sınıflar ile aynı kalede futbol oynarken 8. sınıflardan bir çocuğun çektiği şut koluma gelmişti ve kolum kırılmıştı o günden sonra kalenin önünden bir daha geçmedim. O güne dönüp değiştirmek çok isterdim ama o an değiştirmiş olsaydım kalenin önünden geçmeye devam ederdim ve daha kötü bir şey başıma gelebilirdi. Kendimden başka daha basit bir örnek verecek olursam bir cumartesi günü antremanda çok kötü bir hata yaptım hocamız bana çok kızmıştı bu olay yaşandıktan sonra aynı hatayı hayatım boyunca bir daha yapmadım ama o ana dönüp o hatayı düzeltmek isterdim ama eğer düzeltseydim aynı hatayı önemli bir maçta yapabilirdim.

Bence geleceği görüp gelecekte olacak şeylere şimdiden önlem almak geçmişe giderek tüm geleceği değiştirecek üstelik de geleceğe dönüş filmi gibi  sonucunun olumlu mu olumsuz mu olacağını kestiremeyeceğimiz müdahaleler de bulunmaktan daha mantıklı bir yoldur.

(Visited 19 times, 1 visits today)