Geleceği Görebilmek ve Geçmişi Değiştirebilmek

Sizce geleceği görebilmek mi daha iyi bir seçenektir yoksa geçmişi değiştirebilmek mi? Bu kararı verirken dikkat edilmesi gereken bir şey vardır. Geçmişi istediğimiz kadar değiştirebiliyor muyuz ve geleceği istediğimiz kadar görebiliyor muyuz? Yani bu özellikleri birden fazla kez kullanabiliyor muyuz?

Bunlar bence çok önemli sorulardır çünkü eğer geçmişi istediğimiz kadar değiştiremiyorsak, geçmişi 1 kere değiştirdiğimizde gelecekte nasıl sonuçlar doğuracağını bazen kestiremeyebiliriz. Yani riske girmiş oluruz. Eğer geçmişi istediğimiz kadar değiştirebiliyorsak, geçmişi 1 kere değiştirdikten sonra gelecekte nasıl sonuçlar doğuracağını görüp geçmişi tekrar değiştirebilme seçeneğimiz olur. Yani eğer geçmişi değiştirdiğimizde gelecekte kötü sonuçlar doğuyorsa geçmişi eski haline döndürüp geleceğimizi düzeltebiliriz veya başka olasılıkları da denemek isteyip geçmişimizi değiştirme seçeneğimiz olur. Geleceği istediğimiz kadar görmek de önemlidir. Eğer geleceği sadece 1 kereliğine görebiliyorsak bu özellik çok kullanışlı olmayabilir. Örneğin geleceği 1 kere görmüş olalım ve gelecekte kötü bir şey olduğunu görelim, geleceği düzeltmek için yapmamız gereken şeyi tam olarak bilemeyebiliriz. Bu durumda geleceği iyileştirebilmek için yaptığımız şeylerin gelecekte nasıl sonuçlar doğuracağını da bilmeliyiz. Örneğin geleceğimizin bizim istediğimiz gibi olmadığını görelim ve bunu düzeltmek için bazı adımlar uygulayalım. Bu adımları uyguladığımızda geleceğe 1 kez daha bakıp bu adımların ne gibi sonuçlar doğurduğunu görürsek, ona göre hareket edebiliriz. Çünkü uyguladığımız adımların ne gibi sonuçlar doğuracağını kesin olarak bilemeyiz. Uyguladığımız adımlar belki geleceğimizi daha kötüleştirmiş olabilir veya geleceğimizi tam da bizim istediğimiz bir hale getirmiş olabilir. Ben bu özellikleri birden fazla kez kullanabildiğimizi varsayarak geçmişi değiştirebilme seçeneğini seçerdim. Çünkü geçmişim üzerinde bir etkim olduğunda geleceğimi istediğim gibi şekillendirebilirim. Örneğin geçmişimi değiştireyim ve gelecekte nasıl sonuçlar doğuracağını göreyim. Bu sonuçlar eğer benim istediğim gibi değilse hemen geçmişi değiştirip başka bir şey deneyebilirim. Burada hiç zaman kaybetmeden geleceğimi şekillendirebiliyorum. Çünkü geçmişi değiştirdiğimde gelecekte nasıl sonuçlar olacağını anında biliyorum. Yani şu anki zamanımdan çok az harcayarak geleceğimi şekillendirebiliyorum. Fakat geleceği görebilme seçeneğinde durum farklıdır. Geleceği görebilme seçeneğinde, geleceği görüp şimdiki zamandan geleceği şekillendirmeye çalışıyoruz. Örneğin ben geleceği görsem ve geleceğim istediğim gibi değilse şimdiki zamanımdan harcayarak geleceğimi değiştirmeye çalışacağım. Geçmişi değiştirebilme seçeneğinde değiştirdiğimiz geçmişin tarihini esas alırsak bütün geleceğimiz üzerinde etkimiz oluyor ve istediğimiz geleceği oluşturabiliyoruz. Ayrıca bunu şimdiki zamanımızdan çok az zaman harcayarak gerçekleştirebiliyoruz.

Kısacası bu özellikleri birden fazla kez kullanabildiğimizi varsayarsak geçmişi değiştirebilme seçeneği daha avantajlı bir seçenektir.

(Visited 29 times, 1 visits today)