Geleceği Görmek mi, Geçmişi Değiştirmek mi

Günlük hayatta yaşadığımız her olay ve durum tercihlerimize göre şekillenir. Yani aldığımız her kararın, yaptığımız her tercihin sorumlusu bizizdir. Çok eskiden, dün ya da bir saat önce yaşadığımız her olay geçmişte kalmıştır. Tercihlerinizde pişman olmuş olabilirsiniz; böyle yapsam şöyle daha iyi olurdu diye düşünebilirsiniz ama artık geçmişte kalmıştır ve elinizden gelen başka bir şey yoktur. Bunun büyük bir şey olmasına gerek yok, ağzınızdan çıkan bir sözcük yüzünden de sonradan pişman olabilirsiniz. Aslında geçmiş yüzünden pişman olmak sadece yaptıklarınızla değil yapmadıklarınızla da ilgilidir. Keşke şunu yapsaydım da böyle olmasaydı diyebilirsiniz.

Geçmişte yaşayıp pişman olduğumuz ya da yapamayıp sonradan keşke dediğimiz olayları veya durumları değiştirmek isteyebiliriz. Fakat bir seçeceğimiz daha var ki o da geleceği görebilmek. Bu durumda seçeceğimiz hangisi olurdu; geçmişi değiştirmek mi geleceği görmek mi. Karar vermek zor olurdu değil mi? Benim için çok zor olurdu. Geçmişi değiştirmekten başlarsak, herkesin aklına klasik bir laf gelir “geçmişi bırak, önüne bak.” Ama söylendiği kadar kolay olsaydı da zaten bunun üzerine bu kadar düşünmezdik çünkü zaten başaramadığımız, unutamadığımız için bu kadar düşünüyoruz yaşadıklarımızı. Oysa bu kadar kolay olsaydı herkes muhtemelen geleceği görmeyi seçerdi. Konumuza geri dönersek geçmişi değiştirmenin aslında geleceğimizi de şekillendirebileceğini düşünüyorum. Çünkü zaten şu an geçmişin geleceğini yaşıyoruz ve geleceği gördük. Evet daha bir saat sonra yaşayacağımızı bilmiyoruz ama zaten tahmin edebiliyoruz. Geleceği görmeye gelirsek de, yaşayacağınız her şeyden haberdar olmak gerçekten de çok güzel bir şey ama bazen geleceği görmek de bizi üzebilir. Yaşayacağınız olay ya da bulunacağınız durum sizi üzebilir. Örneğin çok istediğiniz bir şeyin gerçekleşmediğini görmek sizi üzebilir. Ve geleceği değiştirmeniz de mümkün değildir.

Çoğu insanın yine de geleceği görmeyi seçeceğini düşünüyorum ama bana kalırsa ben geçmişi değiştirmeyi seçerdim çünkü dediğim gibi geçmişi değiştirdiğimde geleceğin de tüyeni geçmişime göre şekilleneceğini düşünüyorum. Geçmişi unutmak sanıldığı kadar kolay olmuyor ve yaşadığımız yeni olaylar da hep geçmişimizi hatırlatıyor bu yüzden de geçmişi unutamıyoruz. Ayrıca geleceği görürsek ve yaşayacağımız her şeyden haberdar olursak içimizde bir yaşama sevinci kalmazdı zaten gördüğümüz şeyleri yaşayacaktık. Örneğin biri size sürpriz yapamazdı çünkü siz sürprizi önceden görmüş olacaktınız, sizin için hazırlanacak bir doğum günü partisini önceden görmek çok da güzel olmazdı değil mi? Benim düşüncelerime katılmayabilirsiniz ama ben geçmişi değiştirmeyi seçerdim.

(Visited 110 times, 1 visits today)