Geleceğimiz Kripto Para mı?

Para, günümüzde insanlığın temel ihtiyacı haline gelmiştir. İnsanlık artık besin almak soğuktan korunmak gibi temel ihtiyaçları bile para üzerinden gerçekleştirmektedir. Bireyler para olmadan bu hayatta var olamamaktadır. Para günümüzde gücü de simgelemektedir. Ne kadar paraya sahipseniz o kadar saygı duyulan bir birey haline gelirsiniz. Aynı zamanda da para çok önemli bir ihtiyaç. Daha doğrusu yaşamak için gereken ihtiyaçlarımızı karşılamak, satın almak için gerek şey.

Para çok önemli bir icat, uzun zaman önce Lidyalılar tarafından icat edilmiş. Peki neden ihtiyaç duymuşlar para denen şeye? Eskiden herhangi bir mal almak istediğinizde, o mala eş değer veya karşı tarafın ihtiyacı olan bir şeyi takas etmeniz gerekiyordu. Tabi paranın icadıyla işler rayına oturdu. Böyle dememin sebebi takas yapmanın her zaman adaletli olmayışı. Düşünsenize, çok açsınız ve yemeğiniz yok, ama çok değerli eşyalarınız var. Bunu gören diğer insanlar sizin açlığınızdan faydalanıp değerli eşyalarınızla ufak parça yemekleri takas etmeniz için sizi zorlayabilir, sizde mecburen, açlık dolayısıyla kabul etmek zorunda kalabilirsiniz. E tabi böyle olunca para gerçekten bir hayat kurtarıcı oluyor.

Peki bu para denen icadı sanal olarak da kullanabilir miyiz? Tüm diğer para birimlerinin önüne geçecek, tek bir gücün elinde olmayacak bir para birimi. Evrensel bir para birimi mümkün mü? Evet bu kripto paralarla mümkün. Bu kripto para fikri ilk Bitcoin ile çıktı. Bitcoin’i bulan kişi veya kişiler bilinmemekte fakat amaçları bu konuda dünyada baksın bir para biriminin olmaması, tek bir para biriminin tüm dünyadaki para birimlerine üstünlük sağlamaması. Amaçları her yerde geçerli olan ve çoğalımı tamamen ülkelerle alakasız olan bir para birimi yaratmaktı. Ve bu fikri Bitcoin ile hayata geçirdiler.

İleride de tamamen bu kripto paraları kullanarak yaşamamız çok olası. Bir düşünsenize her şeyi telefonunuzdan ödüyorsunuz, cüzdanınızı unutma derdi yok. Bence bu harika bir şey olurdu. Hayatımızda sağlayacağı kolaylık gerçekten çok güzel, kimse yanında ne nakit ne de kart taşıyor, gerçekten harika.

Sonuç olarak para hayatımızda çok önemli bir yere sahip ve bu önemini korumaya da devam edecek, sadece formunu değiştirecek, sanal hale gelecek. Eskiden beri hayatımızda çok büyük önem taşıyan para, gün geçtikçe değişerek son hali olan kripto para haline geldi. Hala günlük hayatta kullanılmasa da ileride de paranın tamamen sanallaşması çok olası bir durum.

(Visited 18 times, 1 visits today)