Geleceğimize Dair Adımlar

1 Ocak 2019 tarihi ile marketlerdeki poşetler artık ücretli olarak verilmeye başlandı. Bu kanunu destekleyen ve desteklemeyen birçok kişi var. Bu kanun çevre kirliliğini önleyebilecek veya daha büyük adımlar alınmasını sağlayabilecek mi?

Ülkemizde bazı yerlerde önceden uygulanmaya başlayan ve diğer ülkelerde çok önceden beri uygulanan bu kanunun çevre dostu olduğuna ve eğer doğru bir şekilde yapılabilirse ciddi anlamda yararları olacağını düşünüyorum.

Desteklemeyenler çoğunun daha düşünmeden ve önemsemeden ağaç kesildiğini ve bu kanundan önce yapılması gereken bazı kanunlar olması gerektiği tarzında düşünceler duydum ve hak da veriyorum. Ülke olarak ne ağaçlara ve çevreye ne de doğaya önem veriyoruz. Aşırı derecede ağaçlar kesip yerlere çöp atıp havayı kirletiyoruz. Bunlar için de önlem alınması gerektiği doğru ama bir yerden başlamak gerek.

Bence bu kanunun uygulanması için geç bile kalındı. Daha önceden düşünülüp uygulanması gerekiyordu. Birçok insan markete gittiğinde ihtiyacı olmamasına rağmen kucak dolusu poşet ile çıkıyordu. Tabii ki bunların artık ücreti olduğu için insanlar kucak dolusu değil poşet almayı bile bıraktılar.

Artık poşete para vermek yerine elde taşımaya razı bile olduk. Bu sayede insanlar artık bez çantalar, file çantalar ya kağıt torbalar kullanmaya başlayacak ki bu büyük bir gelişme bizim için. Çevreye bu kadar zarar veren bir maddeyi yavaş yavaş hayatlarımızdan çıkarmak doğaya verilebilecek en güzel hediyelerden biri.

Bu kanunu uygulamışken keşke bir de poşetleri geri dönüştürülebilir yapsalardı. O zaman eminim ki daha az çevreye zarar verilirdi. Bu geri dönüştürülebilir poşetlerin aslında daha çok çöp poşetleri açısından yararlı olabileceğini düşünüyorum. Sonuçta birçok insan naylon poşetleri çöp poşeti olarak kullanmakta ve naylon poşetlerin artık para ile satılacak olması evlerdeki çöp miktarına etki etmeyeceği ve ine de aynı miktarlarda evlerde çöğ bulunacağı için insanlar naylon poşetleri bu alanda kullanmaya devam edecekler. Geri dönüştürülebilir poşetler dışında yeni bir şeyler bulunmadıkça bence şu anlık onlar kullanılmalı.

Poşetleri ücretli yapmak dışında birçok önlem daha almamız gerektiğini düşünüyorum çünkü ülke olarak doğaya ve çevre kirliliğine pek fazla önem gösterdiğimiz söylenemez.

Resimde gördüklerimiz ülkemizde yaşanan çevre sorunlarının sadece bir kısmı ve giderek artmakta. Umarım ki bunlar için de en kısa zamanda uygun bir çözüm bulunabilir ve uygulanabilir. Yoksa bedeli bizim sağlığımız ve hayatlarımız olacak.

Kısaca anlatmak gerekirse ben naylon poşetlerin ücretli olmasını doğru bir karar olarak buluyorum ve bunun devamının gelebilmesini umut ediyorum.

(Visited 33 times, 1 visits today)