Otomatik taslak
Otomatik taslak

Geleceğin Arabaları

Yeni araba alacakların sürekli ‘Ne tür yakıt ile çalışan bir araba alsam daha kârlı olur?’ sözünü herkes duymuştur. Bütün hesap kitaplar yapılır ama evdeki hesap tabi ki çarşıya uymaz. Çünkü istediğiniz arabanın yıllık yakıt tüketimini, kârını, zararını hesaplamış olsanız bile illâ ki bir şeyler ters gidecektir. Diğer taraftan artan dünya nüfusu ile doğaya verdiğimiz zarar gittikçe artmakta, bunu önlemek için doğaya saygılı motorlar üretilmeye çalışılmaktadır.Bu yazımda hem cebimiz hem çevremiz için geliştirilen yeni arabaları inceleyeceğiz; elektrikli arabalar.

Günümüzde herkesin iyi kötü bir arabası vardır. Nedeni ise hızlı ulaşım ihtiyacının artmasıdır. Benzinli arabaların teknolojisi diğer arabalara göre farklıdır. Benzinli arabalar yanma sistemine sahip oldukları için diğer yakıt türleri ile çalışan arabalardan daha fazla güç üretirler ve performans olarak da onlardan daha üstündür. Fakat her güzel şeyin bir kötü tarafı vardır. Bu tür arabalar daha fazla güç ürettikleri için daha fazla yakıt kullanırlar. Eğer aracınızı yoğun bir şekilde kullanıyor ve uzun mesafeler kat ediyorsanız bu tür arabalar o konuda ekonomik değiller. Fakat yılda 15.000 kilometrenin altında yol alıyorsanız sizin için hiçbir sakıncası yoktur. Başka yakıt ile çalışan arabalardan daha iyi olduğu yönlerinden bazıları da şunlardır: Arabanızda herhangi bir problem olduğunda onarım ve bakım maliyeti düşüktür. Motorları daha sessiz çalışır. Fiyatları daha uygundur.

Gelelim elektrik enerjisi ile çalışan arabalara. Bilim kurgu filmlerinden çıkmışçasına ilgi çekici dizaynlı bu tür araçların motorları çok basit bir şekilde çalışır. Sadece elektrik enerjisini mekanik enerjiye çevirir. İçten yanma sistemli motorların aksine karmaşıklıktan uzak basit bir dönen parça vardır.İçten yanmalı sistemli motorların kullandığı enerjinin %70’i kayboluyorken bu tür araçların kullandıkları enerjinin sadece %12 kadar küçük bir bir enerji kaybı vardır. Kısaca yapılan iş basitleştikçe enerji kaybı da azalıyor.

Elektrikli arabaların çevre dostu olduğunu biliyor muydunuz? Bu tür arabalar yakıt kullanmadıkları için etraflarında insan hayatını olumsuz etkileyen gazlar salgılamıyorlar. Bu sayede benzinli arabalara göre daha çevre dostu olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Elektrikli arabaların bazı kötü yönleri şunlardır: Hala geliştirilmekte oldukları için çok fazla seçenek yoktur. Türkiye’de bu tür arabaları şarj edebileceğiniz yerler sınırlı sayıda ve uzun bir yolculuğa çıkmak istediğiniz zaman şarj konusunda sıkıntı yaşayabiliyorsunuz.

Neden elektrikli arabalar piyasaya sürüldü? Çünkü dünya üzerindeki petrol miktarı çok hızlı bir şekilde azalıyor. Bir gün petrolün biteceğini göz önünde bulundurarak şimdiden elektrikli arabaları üretmeye başladı insanlar.

Benim fikrim ise benzinli arabalar birkaç on yıl içinde üretilmemeye başlanacak ve herkes elektrikli arabalara yönelecek. Yıllardır yapılan çalışmalarla günümüzde ivmesi artan elektrikli araba teknolojisinin daha kolay ulaşılabilir olmasını iple çekiyorum. Elektrikli şarj üniteleri olan bir Avrupa ülkesinde yaşayıp,son model bir Tesla elektrikli araba kullanmak isterdim. Fakat şu an elektrikli arabalar daha gelişmekte oldukları için ve Türkiye bu teknolojiye hazır olmadığı için ben olsam benzinli arabalardan yana tercihimi kullanırdım. Çünkü elektrikli arabalar benzinli arabaları hala tahtından indirememiştir.

(Visited 68 times, 1 visits today)