Geleceğin Bilgi Kavgası

İnsanlar varolduklarını fark ettikleri zamandan beri hayatta kalmaya uğraşmışlardır. Bu hayata karşı verilen mücadele aşılınca daha sonra hayatta oldukları zamandan keyif almaya çalışmışlardır. Bu keyif veya ego besleme seansları ise normalde hayati aktiviteler ile doldurulmuş bir günün herhangi bir yerine sıkıştırılamayınca ise akıllarına bu hayati aktiviteleri nasıl daha kolay ve hızlı yapabileceklerini düşünmek gelmiştir. Bununla birlikte teknoloji doğmuştur. İnsanların çeşitli aktivitelere kısayollar bulması üzerine gelişen bu dal, çağlar boyunca ivmesini yavaş da olsa arttırmış, şu anki çağımızda en üst noktasına ulaşmıştır. Peki atalarımızın daha fazla iş yapabilmesini sağlayan bu dal günümüzde nasıl kullanılıyor?

Günümüzde teknoloji birçok alanda kullanılıyor. Örneğin, iş alanında işin nasıl daha etkili ve verimli bir şekilde çalışılabileceği üzerine kullanılıyor teknoloji. Eğitim ve öğretim alanında eğitimin nasıl daha etkili olabileceğini ve gençlerin öğrenimini nasıl daha kalıcı hale getirilebileceğini araştırırken, tıbbi alanda hasta bakımını geliştirmek ve yeni ilaçlar üretmek için kullanılıyor. Fakat bizim bahsedeceğimiz konu eğlence alanında.

Bu bahsedeceğimiz konu Facebook’un Cambridge Analytica olayı  2018’in başlarında meydana gelen büyük bir gizlilik ihlali idi. Bu gizlilik ihlali, siyasi danışmanlık ve reklam firması Cambridge Analytica tarafından milyonlarca Facebook kullanıcısından yetkisiz kişisel verilerin toplanmasıyla ilgili idi. Veriler daha sonra 2016’nın ABD başkanlık seçimleri sırasında siyasi reklamlarla seçmenleri hedeflemek için karmaşık modeller oluşturmak için kullanıldı. Bu olay, birçok kullanıcının Facebook’tan gizliliklerini korumak için daha fazlasını yapmasını talep etmesiyle büyük bir kargaşaya neden oldu. Facebook o zamandan beri bu olayın ortaya çıkardığı endişeleri gidermek için bir dizi değişiklik yaptı. Ancak Facebook yaşadığı kullanıcı ve değer kaybı diğer sosyal medya sitelerine de bir mesaj göndermiştir.

Facebook’un Cambridge Analytica skandalı, sosyal medya kullanıcılarının potansiyel gizlilik endişelerini gün yüzüne çıkardı. Buna karşılık, birçok sosyal medya sitesi, kullanıcı bilgilerinin güvenli ve emniyette tutulmasına yardımcı olmak için gizlilik koruma sistemleri uygulamıştır. Bu sistemler, bilgilerinizi kimlerin görebileceğini kontrol etme özelliği ile herhangi bir şüpheli etkinliği sosyal medya yöneticilerine rapor etmenizi sağlayacak sistemlerdi. Ayrıca, sosyal medya siteleri nasıl güvenli bir şekilde gezebileceğinizi anlatmak üzere bazı gereksinimler istediler. Bunlardan bir tanesi yalnızca güvendiğiniz kişiler ile şifrenizi paylaşmaktır. Hiçbir sistem mükemmel olmasa da, bu gizlilik koruma önlemleri, sosyal medyayı kullanırken içinizin rahat etmesine yardımcı olabileceğine dair açıklamalar da yapılmıştır. Peki ya verilerimizi alan bu sosyal medya sitelerindeki veriler nasıl daha iyisi için kullanılabilirdi?

Sosyal medya siteleri, kullanıcıları hakkında sürekli bilgi toplar ve onlara hangi içeriği göstereceklerini belirlemek için algoritmalar kullanır. Bu, sitelerin nasıl kullanıldığına bağlı olarak bu durum iyi veya kötü bir şey olabilir. Doğru kullanıldığında, sosyal medya güncel olayları takip etmenin, yeni arkadaşlar bulmanın ve benzer düşünen insanlarla bağlantı kurmanın harika bir yolu olabilir. Ayrıca işveren olarak bakacak olursak, sosyal medya sitelerinde veri toplamanın faydaları da oldukça fazladır. Belki de en önemlisi, veri toplama, sosyal medya sitesi operatörlerinin ve reklam verenlerin kullanıcılarının siteyle nasıl etkileşime girdiğini ve hangi içeriğin en popüler olduğunu daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir.

(Visited 9 times, 1 visits today)