Geleceğin Birimi

Sizce para hayatımızda önemli bir yere sahip mi? Bunun cevabını hepimiz biliyoruz. Para yaşamamız için en gerekli şeylerden biri. Paramız olmazsa yapabileceğimiz şeyler çok kısıtlıdır. Fakat son zamanlarda çıkan kripto paralar da insanların hayatında önemli bir yer almaya başladı. Peki sizce şu an kullandığımız paranın yerini alabilecek mi? Bana sorarsanız gerçek paranın yerini alması çok zor.

 

Öncelikle en bilinen iki kripto para olan Bitcoin ve Ethereum dünyanın gündeminde bulunmaktadır. Herhangi bir otoriteye bağlı olmayan bu paralara duyulan ilgi gittikçe artıyor. Kripto paralar kısa zamanda değer kaybetmesi yüzünden beraberinde endişeleride getiriyor. Bazen yüksek artış sağlasa da bazen zarara da sokabiliyor. Bazı insanlar kripto paranın genel olarak parayı anlama ve onunla etkileşim kurma şeklimizi sonsuza dek değiştireceğini söylesede bazı insanlar ise tehlikeli bir oyun olarak gördüğünü söylemiştir. Bu konu hakkında bir kaç finansal uzmanın dediklerine göz atalım.

Ivory Johnson, finansal planyacı ve Delancey Wealth Management’ın kurucusu: “Kripto para birimleri geleneksel finans modelini bozacak, çünkü bu paraların en çekici faydalarından biri, ödemeleri çok az maliyet, gecikme veya döviz dalgalanmaları olmadan ülkeler arasında verimli bir şekilde transfer etme özelliği. Bitcoin ile ilgili olarak, 50 yıl uzun bir zaman ve bitcoin ya dünya rezerv para birimi olabilecek ya da daha iyi teknoloji tarafından yerinden edilene kadar birçok insanı zenginleştiren bir sonraki AOL şirketi (batan teknoloji şirketi) olabilir.”

Dan Egan, Betterment’te davranışsal finans ve yatırımdan sorumlu başkan yardımcısı: “Bitcoin gibi kripto para birimleri, para hareketi ve spekülasyon için faydalı olduklarını kanıtladı ve artık piyasadan çekilmeleri pek mümkün değil. Ancak büyüyen bir kripto pazarının talebini karşılamak için enerjiyi nerede ve nasıl üreteceğimizi düşünmemiz lazım. Bir başka soru işareti de, devletler bu para birimlerini kabul edip resmiyete kazandıracak mı? Yoksa rakip gördüğü için kripto para birimlerini karaborsa bir emtia haline mi getirecek? Kripto paraların geleceği bu sorunun cevabına bağlı”.

 

Frederick Kaufman, “Para Planı: Para Biriminin Büyüleme, Kontrol Etme ve Manipüle Etme Gücünün Tarihi” kitabinin yazarı:”2071’den çok önce, Dolar’ın bir kripto varlık ile gümüş veya altından daha fazla ortak noktası olacak, bu nedenle değişim aracı olarak şifreli algoritmaların uzun ömürlülüğünden şüphe etmeye gerek yok. Tüm paralar bir şifreleme biçimidir. Başından beri bu böyleydi ve hayatımız dijital evrenle daha da yakınlaştıkça, ‘jetonlara’ yatırım yapma dürtüsü hızlanacak. İronik olarak, bu dürtü bizi ilkel içgüdülere bağlayacak ve bizi insan olarak hayatta tutacak”.

Bu yorumlara bakarak genel olarak bu işle ilgilenen insanların gelecekte kripto paranın normal paranın yerini alacağını söylediğini görebiliyoruz. Fakat bu paralara karşı çıkan insanlarda var çünkü daha önce belirttiğim gibi insanlar elinde somut bir para olmadan harcama yapabileceklerini sanmıyorlar.

 

(Visited 16 times, 1 visits today)