Geleceğin Geçmişi

Çoğu zaman geçmişimize kızıyoruz “keşke bunu yapmasaydım, tüh şunu unutmasaydım, vah neden öyle oldu?” tarzı cümleler kurabiliyoruz veya karşımızdaki insanlardan duyabiliyoruz bu tarz cümleleri. Aslında bakarsak başka bir insanın dertlerini dinlemek kendi dertlerimizle uğraşmaktan çok daha kolaydır çünkü en sonunda muhakkak bir çözüm bulabiliyorsunuz karşınızdaki kişiye. Ya da “aman üzülme mutlaka bir yolu vardır” diyebiliyoruz. Peki bu yaptığımız şeyi niçin kendimizde de uygulamıyoruz ya da başka bir deyişle uygulayamıyoruz?

Belki de zannediyoruz ki tek çözüm yolu geçmişe gidip düzeltmektir yaptığımız şeyi. Halbuki duruma öyle bakanlardan değilim ben. Her ne olursa olsun yaşadığımız durumların bir sebebi vardır. Belki o an sizin için kötü bir olay yaşanmıştır ancak yaşadığımız kötü olayların sonucunda daha iyi şeylerin olmayacağı ne malum? O yüzden kötü olaylar sonucunda gemileriniz batmasın hemen. Biraz vakit geçsin. Zaman her şeyin ilacıdır mutlaka bir sonuca varacaksınız. Hep geçmişten bahsettik peki ya gelecek? Aslında adı her ne kadar gelecek olsa da o da bir süre sonra birilerinin geçmişi olacak. Peki şimdiye kadar bahsettiklerimden sonra geleceği görebilmeyi mi yoksa geçmişi değiştirebilmeyi mi isterdiniz? Birçok kişinin geleceği görmek isteyeceklerini düşünüyorum çünkü eğer görürsek ona göre yaşayabiliriz. Sonuçta ne olacağını önceden bileceğimiz için herhangi bir şaşkınlık yaşamayız veyahut kendimizi olacak şeye göre hazırlayabiliriz. Bunlar iyi hoş ancak güzel yanları olduğu gibi kötü, bizi üzebilecek yanları da var. Örneğin korona virüsünü önceden gördüğünüzü düşünün. İnsanların neler çekeceğini bileceksiniz önceden. Gayet üzücü bir durum. Üstelik bunları birilerine anlatırsanız bile çoğu insan kabullenmeyecektir. Böyle bir durumda sadece kendinizi koruyabileceksiniz. Bana kalırsa bu negatif bir özellik. Sonuçta kendinizi izole ettiniz diyelim önceden nereye kadar gidecek bu? Böyle verilebilecek bir sürü örnek var ancak ben günümüzden yola çıkarak vermek istedim örneğimi. E madem öyle o zaman geçmişimizi mi ziyaret edelim? Yine bu da size kalmış. İyi yönleri de var kötü yönleri de var tıpkı geleceğe gitmek gibi. Biraz da onlara değinelim. İlk başta da değindim gibi yaptığımız hataları düzeltmek için gidebiliriz, çok sevdiğimiz ve çok mutlu olduğumuz bir anıyı tekrar yaşamak için gidebiliriz (ki bence o ilk yaşanan heyecan çok daha farklı ve özel olacaktır) bazıları geçmişte yaşayan ünlüleri, ailelerini, yaşanan dönemlere bakmak isteyebilir. Tabi bunlar iyi yanları. Kötülere de; sevdiğiniz bir kişiyi kaybettiyseniz onu tekrar görmek olabilir. 

 Yani anlayacağınız o anki işimize, ne yapmak istediğimize göre değişebilir geleceğe geçmişe gitmek. Ancak en güzeli anda kalabilmek. Geleceği ve geçmişi unutup sadece olduğunuz zamanı düşünmek emin olun en güzeli.  

(Visited 44 times, 1 visits today)