Geleceğin için Pedalla Ankara

Sevgili Çocuklar ve Kıymetli Büyükler,

Kentimizin belediye başkanı olarak son zamanlarda moralimiz bozan bir konuda konuşmak için sizinle birlikteyim. Gelişen dünya ve ilerleyen teknoloji ile artan sera gazı ve karbondioksit gazı salınımı ile her gün biraz daha hasar gören doğamız için harekete geçmeye karar verdik doğamızın yardım çığlıklarına kulak asmamak artık işten değildi

Yerden alınan küçük bir çöpün bile doğamıza yapacağı yadsınamayacak katkının farkında olarak ekibimizle geçirdiğimiz uykusuz gecelerin ardından 28 Mayıs 2020 tarihinde yürürlüğe girecek olan  ‘’Geleceğin için Pedalla ‘’  projesini hayata geçirmeye karar verdik. Hayatlarımızın en güzel zamanlarında yani daha küçük bir çocukken öğrendiğimiz ilk şeylerin başında gelen  bisiklet sürmek daha yeşil ve umut dolu bir gelecek için küçük olsa da oldukça etkili bir adım. Oldukça kolay, doğaya zararsız ve vücudumuzdaki kasların büyük bir çoğunluğunu aynı anda çalıştırabilen bu aktivite bizler için biçilmiş kaftan.

Proje kapsamında;

‘’Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün’’ çatısı altında bulunan 12 milli park acil ve özel durumlar dışında taşıt trafiğine kapatılacak yerini bisiklet taksi veya bireysel bisikletlere bırakacaktır. Bu sayede Başkentimizin sahip olduğu yeşil alanlar egzoz ve benzeri taşıt kaynaklı gazlardan uzak tutulmaya çalışılacaktır.

Kızılay, Bahçelievler, Dikimevi ve Söğütözü gibi işlek metro duraklarından başlanılmak üzere durak çıkışlarına ve işlek caddelere belediyemize ait ‘’Gelecek Bisikletleri’’ istasyonları kurulacak. Otobüs ve Metro kartıyla ücretsiz kiralanabilecek olan bu bisikletlerin iadesi yine herhangi bir ‘’Gelecek Bisikleti İstasyonuna ‘’ gerçekleşebilecektir. Avrupa’nın gözde şehirlerinden Hamburg ve Amsterdam’a büyük katkıları olan ve başarıyla uygulanan bu kiralama sistemiyle Başkentimizin karbon ve egzoz salınım oranını düşürmek ve halkımızı aktif yaşama teşvik etmek en büyük temennimiz.

Cumhuriyetimiz kurucusu başöğretmen Atatürk’ün dediği gibi ‘’Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.’’ Hem zihin hem de beden sağlımızda önemli bir yeri olan sporun bu stresli ve zor günlerde hayata dahil edilmesinin bir ihtiyaç olduğunu belirterek sporun biz Ankaralıların hayatlarına kazandırılmasına yardımcı olacağına inandığımız bu projenin geliştirilmesi ve devamlılığında sizlere büyük bir görev düşüyor. Biz başlatacağız sizler kullanıp destekleyeceksiniz.

Konuşmamı siz başkentlilere daha temiz ve huzurlu bir şehir vermek için çıktığımız, destek ve katılımlarınız beklediğimiz bu kutsal yolun sonunun hepimiz için en iyisi olmasını dileyerek noktalamak istiyorum. Daha güzel ve yeşil bir Ankara’da görüşmek üzere…

Ankara Büyükşehir Başkanı Nisan Gökçe Kurt

(Visited 16 times, 1 visits today)