Geleceğin Korkutucu Zekası

Yapay zeka nedir? Yapay zeka, bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyetidir.

Yani daha kolay bir şekilde anlatmak gerekirse insan hareketlerini, söylemlerini, çeşitli faaliyetlerin adeta gerçek bir canlı gibi yerine getirme şeklidir.

Bir de bazıları için işsizlik sıkıntısı var. Eğer yapay zeka yani robotlar şu an için sadece tıp ve üretim sektöründe faaliyete  tamamen geçti ama eğer bu başka sektörlere girerse bence de şu an için işsizlik durumunun gayet artacağını düşünüyorum. Mesela yapay zeka inşaat sektörüne de sıçradı diyelim, şuan inşaat sektörüne milyonlarca işçi çalışıyor, bu insanların yerini robotlar alacağı için bu milyonlarca işçi işsiz kalacak.

Şimdi gelelim asıl konumuza, bu yapay zeka bizim için tehdit mi değil mi?   Aslında bu kanıtlanmış bir şey değil herkese göre değişen bir düşünce. Ben böyle bir şeyin bizim için tehdit oluşturacağını düşünmüyorum ama bu tamamen size kalmış bir şey. Bu tehdit mi değil mi? Aslında öğrenme yetisini kullanarak programlanma şekillerinden sınırlarını zorlayarak  dışarı çıkması anlamına geliyor. Ayrıca aşk, merhamet,ölüm gibi kavramlara nasıl tepki vereceklerine bağlı.Örneğin ölümsüz olacakları için öldürme kavramını önemsiz mi görecekler. Yani insanları yok etmek onlar için sıradan, önemsiz, duygu içermeyen bir fiil mi olacak. Kısacası “insani duygulara” ulaşabilecekler mi? Ulaşamazlarsa bu insanlık için bir felaket mi olacak?

Kafamızda binlerce soru işareti ve kesin konuşamayacağım için soruların hepsini zaman yanıtlayacak diyorum…

(Visited 65 times, 1 visits today)