Geleceğin Kütüphanesi

Günümüzde “teknolojiye yetişmek” kavramını çok duymaktayız. İnsanın kendi ürettiği teknolojiyi kendisinin takip edememesi oldukça ilginç bir durum. Ancak teknolojinin hayatımızı kolaylaştırdığı kaçınılmaz bir gerçektir. Evde oturduğumuz yerden alış-veriş yapmaktayız, uzaktaki sevdiklerimizle görüntülü görüşebilmekteyiz, çamaşırları hızlıca yıkayıp kurutmaktayız, bir ülkeden diğer ülkeye bir kaç saat içinde gidebilmekteyiz gibi teknolojinin birçok olumlu örneklerini sıralayabiliriz.

Teknolojinin bir diğer güzel yanı ise internetin bulunuşu ile başlamıştır. İnternet ile birçok bilgiye “bir tık” ile ulaşabilmekteyiz. İnternette istediğimiz birçok bilgi yer almaktadır.

 

Ancak internette yer alan bilgilerin ne kadar doğru olduğunu bilmiyoruz. Oysa bir kitaptan bilgi edindiğimizde bu bilgilerin doğru olduğundan emin oluruz. Bu nedenle günümüzde kitabın değeri çok fazladır. Öte yandan bu doğru bilgiler internete e- kitap olarak aktarılmaya başlamıştır. Basılı kitapların kokusunu alarak, dokunarak okumanın keyfi bir başkadır. Ancak e- kitapların basılması, ulaşılması ve saklanması oldukça kolaydır. Böylece e- kitaplar basılı kitapların yerini yavaş yavaş almaya başlamıştır.

Gelecekte, teknolojinin hızla gelişmesiyle e-kitaplardan oluşan sanal kütüphaneler çoğalacaktır. Şimdiki kütüphaneler ise müze olarak korumaya alınacaktır.

(Visited 32 times, 1 visits today)