GELECEKTEN GELME BİR TEKNOLOJİ : METAVERSE

Facebook, WhatsApp , Instagram şirketleri sahibi Mark Zuckenberg bu şirketlerinin tümünü Meta olarak adlandırdı. Bu ad ile birlikte Mark Zuckenberg geleciğin teknolojisini de duyurdu.

Geleceğin Teknolojisi Metaverse

“Metaverse” kelimesi İngilizceden geliyor. Meta İngilizce öte demektir. Verse ise evren yani metaverse Türkçe karşılığı ile “evren ötesi” demektir. Metaverse artırılmış gerçeklik cihazları ile kullanılan sanal bir evrendir.  Metaverse gerçekte olan bir varlığı sanalda canlandırabilen bir teknolojidir. Varsayımlara göre gelecekte bu evrende yaşanabilmeyecektir.

Peki nasıl yaşayacağız bu Metaverse’te?

Metaverse’te eğer olabilecekse kripto paralar ile yaşayacağımız söyleniyor. Bu sanal para demek. Yani yaşayacağımız bu sanal evren evrende de sanal paraları kullanacağız. Ayrıca sanal alemde olacağımız için kendimiz yerine bize çok benzeyen Metahumanımızı kullanacağız. Bu bir çeşit avatardır.

Fakat her ne kadar bu kadar çok özelliği olsa da bence Metaverse sadece gerçeklik algısını yıkacak bir adım. Ayrıca benim görüşüm ile bu adım dünyanın sonunu bile getirebilir. Sonuçta düşündüğümüzde normalde yapacağımız aktiviteleri evde yapacağımız için fiziksel olarak hep evde olacağız. Ayrıca bence bu adım insan beynin kapasitesini de azaltabilir.

(Visited 5 times, 1 visits today)