Geleceğin Yapay Zekası

Kaygılıyım…  Yapay zeka konusunda çok kaygılıyım. Önce makineler birçok alanda işimizi görecekler aslında görüyorlar ama bu, süper zeka seviyesinde olmayacak zamanla akıllanacaklar. Ancak sonra makineler bize kaygı verecek kadar zeki olacaklar. Bunu iyi yönetirsek iyi sonuçlar alırız.. Bu konuda Elon Musk’a katılıyorum.

Süper zeka ve düşünen robotlar henüz gelmedi ama aptal robotlar, yani otomatlar aramızda. Bugün Android telefonlardaki Google Now yazılımı, Windows telefonlardaki Cortana ve iPhone Siri hep yapay zeka. Belki teknik adıyla güçlü yapay zeka değil, ama zayıf yapay zeka.

Google’ın sürücüsüz arabaları, laptoplar, uçakların oto pilotları, insansız hava araçları, dronlar, Honda’nın Asimo robotu, otomotiv fabrikalarındaki robotlar, evimizdeki programlanabilir çamaşır ve bulaşık makineleri de yapay zeka.

Bugün yapay zeka olmasaydı ne kaloriferler yanar, ne musluktan su akar ne de elektrikli cihazlar çalışırdı. Bununla birlikte robotlar ve bilgisayarlar henüz dünyayı ele geçirmedi.

Peki hep öyle mi olacak? Belki bugün dünyayı ele geçirecek kadar akıllı değiller ama yarın ele geçirecek kadar güçlü olacaklar.

(Visited 26 times, 1 visits today)