Gelecek Oğlum;

Bu mektubu sana muhtemelen senin yaşında yazıyorum. Nasılsın? Nasıl gidiyor hayatın? Umarım iyidir. Sana birkaç şey söyleyeceğim var. Hayatta kaybolursan diye.
İlk olarak hiçbirşeyi fazladan kasma yada düşünme. Genelde olaylar düşündüğünden daha basit çözülebilir. Fazladan düşünerek belki bu sorunu çözücek bir yolu kaçırmış olabilirsin. Yada bazen depresyona bile sokabilir. Eğer bir arkadaşlığın var ise aranızın bozulması sonucunda fazladan düşünme, strateji oynu oynuyorsan fazla düşünmek karşıdakini sadece zeki kılar.
Diğer bir konu ise kendin olman. Herangi birini istedi gibi davranman ya da birşey için farklı davranman seni senlikten çıkarır, bu senin en doğal hakkın. Tabiki terbiyeli olman gerek ama birisi seni kendi halinle sevmiyorsa ilk çözümün kendini değiştirmek olmamalı tabiki davranışların uygunsuz ise bunu değiştir. Asıl konu ne sevip sevmediğine kendin karar ver.
Saygılı ol. Sevmek istemeyebilirsin ama mutlaka sana saygı duyana saygı duy. Saygı duymakla dediğim: o insanın sözünü kesme, uygunsuz davranıştır laftır düşünerek yap bunları. Sözlerin gücü vardır, önyargı oluşturabilir bir insanda. Aynı bir yara izi gibi, özür dilersin ama o yara izi ordadır. Birisiyle ilk tanıştıgında onda sıcak bir profil bırak sevmesende yap. Peki o sana saygı göstermez ise… Bu konuda bazı insanlar farklı cevaplar sergiler bazı evebeyinler, benim oğlum derlerki sen yinede saygıyla karşıla saygısızlığı. Ben böyle düşünmem garip gelsede ben tam tesi olan, saygıyı göstermeyen saygı hak etmez düşüncesini koruyorum. İnanki ben bana vuran, laf atan insanlara bir şans veririm ve keserim bağlantımı onla. Benden birşey ister vermem laf atarsa dalga geçerim tehtit ederim yanlaış bir davranış gibi gelsede bence bu efektif bir metodmuş gibi geliyor bana, sen bağımsızsın ister yap ister yapma böyle şeyleri oğlum.
Son olarak kendini koru, sessiz kalma. Güçlü ve aktiv kal, insanların eleştirileri yada lafları seni veya yakınlarını rahatsı edici veya saygısız şekilde kunlanıldıysa, yerini koru ve bir varlılık yarat orada oldugunu hatırlat kendi düşünceni koru. Birşey sana yanlış geliyorsa ve bu birine uygulanıyorsa onlara da hatırlat bunu ve gerekkiyorsa savun onları ama o senin arkadaşın bile olsa hiçbir zaman direkt olarak bir yardımda bulunma senin problemin değildir fakat yinede birşey yapmak istiyorsundur o zaman onun için savunmak bağımlı yapabilir o kişiyi sana ya da sen fiziksel ya da duygusal olarak zarar görebilirsin üzeine alma bu yükü oğlum.
Umarım yiyisindir bir kere daha gelecek senin seçimindir, herzaman düşün oğlum…
Belki şimdi belki sonra görüşürüz.
-Geçmiş baban

(Visited 6 times, 1 visits today)