Gelecekte Eğitim

GELECEKTE EĞİTİM

                Gelecekte eğitimin nasıl olacağını hiç düşündünüz mü? Derslerin nasıl işleneceğini, bu derslerin neler olacağını; günümüzdeki eğitim ile ne kadar farklı veya benzer olacağını ve belki de en önemlisi bu yeni eğitim sisteminde öğretmen olup olmayacağını…

Aslında öğretmensiz eğitim mümkün çünkü günümüzdeki teknolojiyle dahi robot öğretmenler üretilebiliyor gelecekte bu robotun yazılımları bir eğitim uygulamasına aktarıldığını düşünün. Uygulamadaki standart konu anlatımlarını dinleyerek önünüzdeki kitaptan ders işleyebilirsiniz ve merak ettiğiniz bir nokta olursa bunu uygulamaya sorabilirsiniz. Hatta eğer günümüzdeki gibi arkadaş ortamında eğitim almak ve okul atmosferini yaşamak istiyorsanız sanal gerçeklik bir sınıf oluşturabilir ve sizin gibi farklı mekanlardaki kişileri sanal bir öğretmenin bulunduğu sanal bir sınıfta toplayabilirsiniz.

Fakat tabi ki bu eğitimin bazı dezavantajları da olacaktır. Örneğin teneffüs gibi bir durum burada mümkün olmayacaktır. Çünkü her ne kadar oturduğunuz yerden ders dinlemek kolay da olsa teneffüste kalkıp dolaşmak mümkün olmayacaktır. Kumanda ile bir karakter yönlendirir gibi hareket etmeniz de sanal okul ortamını oyuna çevirecektir. Ayrıca teneffüslerde serbest olacağınız için bütün disiplin kalkacaktır ve siz rahatça evden oyun oynayabileceksiniz. Ayrıca derse geç kalmanız hiçbir şeyi etkilemeyecektir. Çünkü sanal ortamda müdürün odasına gittiğinizi düşünün. Müdür size kızarken siz sanal gerçeklik gözlüğünüzü çıkarıp okulu yok sayabilirsiniz.

Günümüzde hızla gelişen dünya düzenini ve bu sistemin avantaj ve dezavantajlarına baktığımız zaman aslında bu sistemin pratikliği nedeniyle yakında bir gereklilik olacağını görmek zor değil. Zaten günümüzde büyük işyerleri de iş eğitimlerini çevrim içi sınıflarda gerçekleştirmeye başladı bile. Bu nedenle aslında bu teknolojik eğitim sistemi aslında yakın bir zamanda gerçekleşecek gibi gözüküyor.

Tabi aslında eğitim sistemi çok farklı şekilde gelişebilir. Örneğin teknolojik bir kaskı kullanarak zihne yıllar süren eğitim süreci birkaç saatlik bir ameliyat ile gerçekleşebilir. Eğer böyle bir ameliyat mümkün olursa ne gerçek ne de sanal okullara gerek kalır. Bu sistem tahminimce şöyle gerçekleşir; Birden bütün bilgiyi yüklemek yerine kişi önce ilkokul yaşına gelince ilk bilgileri, ortaokul yaşında ikinci bilgileri, Lise çağında üçüncü ve üniversite çağında da son bilgileri ameliyat vasıtasıyla kazanır. Yahut zihin sağlığı açısından haftada yahut iki haftada bir bilgi kazanımlarıyla eğitim gerçekleşir. Böylece öğrencilerin gençliği de sınav stresi ve ders yoğunluğuyla hiç olmaz.

Sonuç olarak şu bir geçek ki eğitim sistemi pratikleşecek ve eğitimde teknoloji ağır basacak. Bu sistemin öğrencilerin yararına mı yoksa zararına mı olacağı ise tamamen teknolojinin gelişeceği yöne bağlı.

(Visited 286 times, 1 visits today)