Gelecekte ki Ulaşımımız

Ulaşım sürekli gelişiyor. Geçmişten günümüze bir çok değişikliğe uğradı. Peki ya gelecekte nasıl değişikliğe uğrayacak

2049 yıllarında her şeyin gelişeceği gibi ulaşım da gelişecek. Ulaşımın asıl zorluklarından biri trafiktir. Trafik eşittir zaman demektir. Örneğin Çin’in başkenti Pekin’i Hong Kong’a bağlayan 50 şeritlik otoyolda binlerce sürücü yolda kaldı ya da aynı otoyolda 96 kilometrelik kuyruk oluşup sürücüler 10 gün boyunca orada kalmışlardı. Tamam belki bunlar fazla ekstrem durumlar ama bizim ülkemizin en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul’un ul’da sürekli olarak bir trafik sıkışıklığı söz konusu. Orada yaşayan insanların belki de en büyük yakınması trafik olabilir. İşte bu trafikten kurtulmak için insanlar bir çok yol geliştiriyor örneğin Hyperloop projesi. Bu proje sayesinde insanlar araçlarını bile oynatmadan uzun mesafeleri yer altından saate 1200 kilometre hızda istedikleri yerlere gidecekler. Basit bir örnek ile Ankara- İstanbul arası yaklaşık olarak 25 dakikaya inecek. Bu şu an hiç bir yerde yok demeyin şu an Kaliforniya’da 8 kilometrelik bir ray inşaası devam ediyor.

Ulaşımın trafikten bir sonra ki sorunu kazalar. Kazaların yüzde 95’i insan hataları. Ancak biz yapay zekalı veya otonom araçlar kullanırsak kazalar önemli oranda azalacaktır. Çünkü yapay zekalar insanların yapmadığı gibi telefonla direksiyon başındayken konuşmuyor, içkili bir şekilde araç kullanmıyor ya da hız limitlerine uyuyor.

Bu yüzden illa da araç kullanıcaksak yapay zekalı otonom araçları kullanmalıyız

   Uçaklar olmasa kıtalar arası seyahat bu kadar kısa olamazdı aslında halen de kısa değil hipersonik jetlere göre. Hipersonik jetler bildiğimiz uçak sadece sesten daha hızlı giden yükse hızda ve ısıya dayanan bir uçak. Bu uçaklar halen geliştirme aşamasında ama 25- 30 yıl sonra sadece bu uçakları göreceğiz. Bu uçaklar havada saate 6000 kilometre hızda gitmesi için üzerinde çalışıyorlar şu an en fazla 3.540 kilometreye ulaştılar. Eğer bu uçaklar 6000 kilometreyi geçerse New York – Londra arası normalde 8 saati aşarken bu uçaklar ile 2 saatten daha az mesafeye düşecek

   

      Geçmişten günümüze araçlar,uçaklar değişiyor eskiden arabalar en fazla 10 kilometre hızda giderken şimdi 300 ama ilerleyen zamanlarda kendi kendini kullanan bir şekilde ilerleyecekler uçaklar ise en fazla 1 saatlik mesafeyi giderken şu an 8 saatlik mesafeyi gidiyor ama gelecekte 8 saatlik mesafe 2 saatten aza düşecek. Gelecekte ulaşım araçlarını işte bu şekilde kullanacağız. 

(Visited 39 times, 1 visits today)