GELECEKTE KRİPTO PARA

Kripto para hayatımızda daha çok yer almaya başlamıştır. Şuan da kripto parayla ilgili belirsizlikler olsa da birkaç yıl içinde sıkça kullanılacağını düşünüyorum. Uzman görüşlerine göre 2023 yılıyla birlikte belirsizliklerin sonlanacağı ve 2026 yılında kullanımının yaygınlaşacağı söylenmektedir. Bu görüşlerden bazıları:

“Merkez bankası yetkilileri kripto para birimiyle ilgili düzenlemeler geliştirmekle meşgul. Dijital para birimlerinin dijital ekonomiye özgü olduğunu ve bu nedenle önümüzdeki 10 yıl içinde ana akım olma yolunda olduklarını onlar da kabul ediyor.”

“Bitcoin gibi kripto para birimleri, para hareketi ve spekülasyon için faydalı olduklarını kanıtladı ve artık piyasadan çekilmeleri pek mümkün değil. Ancak büyüyen bir kripto pazarının talebini karşılamak için enerjiyi nerede ve nasıl üreteceğimizi düşünmemiz lazım. Bir başka soru işareti de, devletler bu para birimlerini kabul edip resmiyete kazandıracak mı? Yoksa rakip gördüğü için kripto para birimlerini karaborsa bir emtia haline mi getirecek? Kripto paraların geleceği bu sorunun cevabına bağlı.”

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), Avustralya, Malezya, Singapur ve Güney Afrika merkez bankalarıyla merkezi dijital paranın (CBDC) sınır ötesi ödemelerde kullanımını test edeceğini duyurdu.

Dünyanın önde gelen merkez bankalarının çatı kuruluşu BIS’ten yapılan açıklamada, BIS’in Singapur İnovasyon Merkezi tarafından yönetilen Dunbar Projesi ile 4 banka arasında sınır ötesi ödemeler için merkezi dijital parayı kullanmayı öngören ortak bir platform geliştirilmesinin hedeflendiği belirtildi.

Açıklamada, kurulacak platformun, finansal kurumların merkezi dijital paralarda birbirleriyle doğrudan işlem yapmalarını sağlayarak aracılara olan ihtiyacı ortadan kaldıracağı, işlemlerin süresini ve maliyetini düşüreceği bildirildi.

BIS İnovasyon Merkezi Singapur Genel Müdürü Andrew McCormack, projeye ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Çoklu merkezi dijital para üzerindeki çalışmalarımız bir sonraki aşama için zemin oluşturuyor.” ifadesini kullandı.

(Visited 18 times, 1 visits today)