Geleceğin Okulları

Gelecekteki okulları bir düşünün. Dersler VR (Virtual Reality) yani sanal gerçeklik gözlükleri ile ders işlenebilir. Siz ne dersiniz? Bence çok güzel olur. Düşünün önünüzdeki VR’larda ders işliyorsunuz. Öğretmen gözlüklere o görüntüyü gönderip gerçek ortamdaymış gibi bize ders yaptırabilirler. İlginç olurdu.

vr

Haydi biraz yukarı çıkalım. Okulunuzun yemekhanesi üst kattaymış mesela  yemekhaneye geldik. Buradaki yemekhanede önünüze bir ekran gelip size ne istediğinizi sorsa siz de cevapladığınızda önünüze istediğiniz yemek gelse. Ne güzel olurdu değil mi? Haydi biraz yana koş ve kantine gel. Orada istediğin yemeği bir robot sana sorsa ve paran birden yok olup o yemek önüne gelse… Ne güzel olurdu değil mi? Tamam tamam çok fazla hayallere girmeyelim. Biraz aşağı inip Fen Laboratuvarına gitsek. Orayı bir düşünün. Ben 5. sınıfım ve biz şu an Laboratuvarda bitkileri inceliyoruz. Birden 3 boyutlu (3D) bir bitki hologramı önümüze gelse. Ve onu incelesek güzel olmaz mıydı?

Şimdi bir de ICT (Information Computer Technologies) Laboratuvarına gidelim. Orada bilgisayardan ziyade önümüze yansıtılmış dokunmatik bir ekran gelse. İçinde Ubuntu gibi yazılımlar olsa. Neden Windows demedim? Çünkü eğer yanlış bilmiyorsam Windows 10’dan sonra üzerine birkaç sürüm gelecek ve sonra gelmeyecek. Ne de olsa biz 2179 gibi yıllardan bahsediyoruz. Neyse uzatmadan Lab’dan da çıkalım. Ve görsel sanatlar odasına gidelim. Önümüze gelmesini istediğimiz kağıt türünü, kalemleri seçelim bir ekrandan. Ve önümüze gelsinler. Resmin küçük versiyonunu önümüze ekrandan koyup o resme bakarak çizmeye başlayalım. Resmimiz bitince robot öğretmene verip gidelim görsel sanatlar odasından da.

Ve çıkalım dışarıya. Dışarıda güvenlik görevlileri robot olmuş. Aman Allah’ım. Hayvanlara bakan robot bakıcılar var dışarıda. Futbol sahasında ise mekanik toplar var, kırılmayan kaleler var. İnsanlar para verip mekanik vücut koruyucusu alabilirler. Ama bu kadar çok hayallere dalmayalım lütfen. Bizim zamanımızda böyle. Kimse geleceği bilemez. Ama gelecek için hayaller kurabilirler ve o hayalleri gerçekleştirmek için çok çabalayıp o hayalleri gerçekleştirmeye çalışabilirler. Tarihe bile geçebilirler. Ve bunları gerçekleştirirlerse insanları çok çok mutlu edebilirler. Ve daha da çok ürün yaparsa ismini daha çok kişiye duyurabilirler. Her yer teknolojik bir yere dönüşüp çok güzel bir yer olabilir. Yani en azından ben çok güzel olmasını hayal ediyorum.

(Visited 70 times, 1 visits today)