Gelecekte Ulaşım

Ulaşım eski zamanlardan bu yana gelişmiş ve hala gelişmektedir ama hala günümüzde ulaşımda sıkıntı çeken bir sürü insan var. Gelişmiş teknolojiye rağmen ulaşım araçlarının verimliliği maalesef yeterli değil. Eskiden gidilmesi birkaç gün veya hafta süren yerlere şimdi birkaç saatte ulaşabiliyoruz ve gelişen teknolojiyle çok daha kısa sürede ulaşım sağlayabileceğiz.

Havadan ulaşımın daha hızlı olabilmesi için yeni tasarlanan havada seken uçakların kullanımının yaygınlaşması düşülünüyor. Aslında bir taşın suda sekmesinden  yola çıkılarak tasarlanan bu ‘Hypersoar’ adlı uçaklar atmosferin yüzeyinde aynı bir taşın suda sekmesi gibi sekerek sesten 10 kat daha hızlı gidebiliyor. Hypersoar uçaklarının kullanımının yaygınlaşmasıyla ulaşım çok hızlı ve aksatılmadan yapılabilecek.

Her gün birçoğumuzun kullanmakta olduğu toplu taşıma araçlarının da kalabalık şehirlerde yetersiz kaldığını ve tenha şehirlerde yaygın olmadığını görüyoruz. Kimi zaman toplu taşıma araçlarının kişi kapasiteleri yetersiz olurken kimi zamanda otobüs ve dolmuş seferleri yetersiz oluyor ve bazende koşullardan dolayı yolculuklar gereksiz uzun oluyor. Bu sorunlara çözüm olarak gelişmiş ülkelerde bu soruna yeni toplu taşıma araçlarıyla çare bulunmaya çalışılıyor. Şu anki en hızlı tren olan Hyperloop’ un rekorunu saatte 1.200 km hıza ulaşan Spacetrain geçerek dünyanın en hızlı treni olacak. Gelecekte Spacetrain gibi trenlerin kullanımının yaygınlaşmasıyla insanlar kendi kişisel araçları yerine toplu taşımaya ilgi gösterecek ve bu sayede trafik problemi de ortadan kalkmış olacak. Ülkemizde de bu ve buna benzer gelişmiş araçların büyük şehirlerde kullanımının yaygınlaşacağını ve öbür toplu taşıma araçlarına göre talebin daha fazla olacağını düşünüyorum.

(Visited 135 times, 1 visits today)