Gelecekte Ulaşım

Günümüzden 30 yıl önce ulaşım nasıldı? Genel olarak toplu taşıma zayıftı. Günümüzde hurda sayılacak arabalar zengin iş adamları tarafından kullanılıyordu. Uçaklarda asıl amaç hızlı ulaşım değil havada kalabilmekti. Peki 30 yılda bu kadar gelişen ulaşım bir 30 yıl daha sonra nasıl bir hal alacak?

Öncelikle yarış arabaları hariç bütün araçlar sürücüsüz kullanılabilecek ve trafik araçları tek marka olacak ve birkaç temel tip araçtan oluşacak. Ayrıca bütün araçlar merkezi bir sistemden yönetileceği için hız kurallarının geçilmesi veya trafik ışıklarının yok sayılması gibi durumlar kalmayacak. Ayrıca trafik kuralları dünyanın birçok bölgesinde aynı olacak.

Toplu taşıma ise daha da yaygınlaşacak. Metro hatları daha hızlı olacak. Metrolarda olan süre tabelaları otobüs duraklarına da konulacak. Feribot seferleri ise ortadan kalkacak ve sualtı tünellerinde metro hatları ile deniz ulaşımı sağlanacak.

Ayrıca şoförlük mesleği ortadan kalkacağı için işsizlik artacak. Taksicilik ise sadece merkezi sistemden yönetilen duraklar vasıtasıyla olacak ve taksideki otomata para yükleyerek gideceğimiz yeri söyleyeceğiz ve taksi bizi oraya götürecek.

Uçaklar ise ses hızının birkaç katı hızla uçacak ve yolcu uçakları günümüz savaş uçaklarının hızını geçecek. Pilot ise yalnızca acil durumlar için kokpitte bulunacak. Ayrıca hava ulaşımı yaygınlaşacağı için hava trafiği oluşacak ve bu trafik yine merkezden yönetilecek.

Kargo taşımacılığı ise daha kapsamlı araçlarla sağlanacak. Kargolar adrese gelindiğinde otomatik olarak kapıya bırakılacak.

Bütün bunların yanı sıra ulaşımda bütün araçlar elektrikli olacak ve petrol doğal olarak değer kaybedecek ve fosil yakıt kullanımı yüksek oranda azalacak. Bunun sonucu olarak da küresel ısınma ve karbon salınımı ciddi oranda düşecek.

Uçak dışında uçan taşıtların ise gerekli olmamasından dolayı piyasaya sürülmemesi muhtemel. Çünkü havadan giden taşıt daha çok enerji harcayacak fakat aynı miktarda yol alacak.

Son olarak neredeyse tüm araçlar üç boyutlu yazıcılarda basılacağı için fiyatları azalacak ve araçların ham maddesi sert plastik olacağı için yakıt olarak kullanılmayan benzin plastik üretiminde kullanılacak.

Sonuç olarak 2049 yılında ulaşım günümüze kıyasla çok daha hızlı, ucuz ve doğaya daha az zararlı olacak.

(Visited 455 times, 1 visits today)