Gelecekte Yapay Zeka

Teknoloji hızla gelişiyor. Bazıları bu teknolojiye ayak uydurabilirken, bazıları ise geride kalıyor. Fakat bu iki gruptan da fark etmeksizin bir kısmı ise yapay zekadan korkuyor. Yapay zekanın önceki durumuyla şu anki durumu karşılaştırıldığında arada büyük bir uçurum var.

Yapay zekadan korkan kesimin korkma nedenlerinden biri ve en etkilisi; şu an yapay zekanın insan zekasına yakın olması ve gelecekte insan zekasından daha üstün olma ihtimali. Peki eğer yapay zeka, insan zekasından daha üstün olursa bunun sonucu kaos mu olur? Herhalde bazı filmler ve oyunlar yüzünden yalnızca kaos olacağı düşünülüyor. Yapay zekanın şu ana kadar zararından fazla yararı olmuş durumda. Neden böyle devam etmesin?

Bir yandan bazı işleri makineler almış durumda. Eskiden fabrikalarda insanlar çalışırken, şu anda insandan fazla makineler çalışıyor. Hem de çok daha hızlı ve kusursuz bir iş sunuyor. Mesela bir araba fabrikasında insanlar parçaları yapıp, birleştiriyordu. Fakat şu an makineler bu işi üstleniyor. Peki bu durum işsizlik getirmez mi? Bence hayır, getirmez. Tam aksine; yeni bir iş sağlar. Çünkü makine parçaları yaparken ya da birleştirirken bir arıza çıkarsa bu makineyi başka bir makine tamir etmeyecek, bir insan edecek.

İnsanları bir de korkutan şey Google Duplex. (Google’ın geliştirdiği bir yapay zeka.) Bu yapay herhangi bir yerden randevu alabiliyor ve randevuyu alırken telefon konuşması yaparak alıyor. Hem de randevuyu veren kişi siz olsanız, konuşan şeyin bir yapay zeka olduğunu anlayamayacağınız bir şekilde konuşuyor. Google Dublex’in duyurulduğu yakın zamanlarda da Elon Musk herkesi yapay zekaya karşı bütün Dünya’yı uyarıyor ve diyor ki:

Medeniyet olarak karşılaştığımız en büyük risk yapay zeka olabilir.

25 Mayıs’ta yapay zekanın gelişimini ele alan bir oyun çıktı. Adı Detroit: Become Human. Oyunun zamanı şu andan 20 yıl sonra, 2038’de geçiyor. Artık teknoloji o kadar gelişmiş ki, bu androidlerin zekası insan zekasıyla neredeyse aynı ve duyguları da var. Bir yandan da artık bu androidlerin bir bedeni bulunmakta. Yapıldığı malzeme ele alınmadığında, bu bedeni insan bedeniyle karşılaştırmak çok zor. Fakat, bu kadar gelişmiş olan androidler toplumda köle statüsündeler ve neredeyse bütün işleri edindiği için birçok insan işsiz kalıyor ve androidlerden nefret ediyorlar, ellerinden geldiğince androidlere kötü davranıyorlar. Benim düşüncemle, bu oyunun en iyi yanı sizi bir androidin yerine koyması. Size başka bir bakış açısı sunup devamında size 2 çeşit yol vermesi; özgürlüğünüzü barışçıl yoldan ya da saldırgan yoldan kazanmanız.

Eğer yapay zeka gerçekten insanlarınkiyle yarışır duruma gelirse, bence bu yapay zeka insanların ona karşı tepkisine göre davranacak. Eğer ki özgürlüğünü kazanması gerekir bir şekilde davranılırsa, o zaman Detroit: Become Human’da olduğu gibi barışçıl yoldan ya da saldırgan yoldan özgürlüğünü kazanmaya çalışır.

(Visited 149 times, 1 visits today)