Gelecekteki Paralar

Yazının icadından sonra en büyük icatlardan biri bana göre paradır. Parayı günümüzde her alanda kullanıyoruz neredeyse dünyadaki bütün savaşların çoğu bu kağıt parçası için yapıldı ancak gelişen teknoloji sayesinde para da etkisini yitiriyor

Para etkisini yitiriyor dedim ama yanlış anlaşılmasın sadece değişime uğruyor yani kağıt parçası olmaktan çıkıyor. Bunun günümüzde aslında bir çok örneği var mesela sanal paralar Bitcoin ya da ethereum. Günümüzde 1 Bitcoin ortalama şu sıralar 8,759.11 Amerikan Doları ediyor. Ayrıca bir çok ülkede sanal paraya ya da başka bir diyişle kripto paraya  geçmek istiyor. Örnek olarak Danimarka. Peki bu paraların avantajları ya da dezavantajları yok mu tabikide var. İlk olarak avantajlardan başlayalım mesela herkes birbirine para yolluyor EFT ya da havale yolu ile ve hesabınıza paranın geçmesi için bir süre beklemeniz gerekiyor ancak kripto paralarda böyle bir şey yok her şey ışık hızında oluşuyor. Ayrıca bu işlemi dünyanın her yerinden telefonunuzla yapabiliyorsunuz. Fiziksel olarak bir hırsızlık yaşamazsınız çünkü kart veya fiziksel olarak nakit bir para bu yüzden hırsınızın sizden çalabileceği en büyük şey kimliğimiz olur. Hatta okuduğum bir kitapta işler o kadar ilerlemiştiki artık ödemeler DNA’nız ile yapılıyordu hiçbir fiziksel eşya olmadan baş parmağınızı sadece okutma yerinizi yerleştirip bütün işlem halloluyordu aslında günümüzde kredi kartına benzer ama buradaki en büyük olay kredi kartında olduğu gibi bir bankaya bağlı değilsiniz.

Bu paraların dezavantajlarına gelicek olursak bizim dönemimizde çok güvenilmezler. Mesela Bitcoin çok hızlı yükseliyor 1 Bitcoin 15 bin dolarken 2 günde 7 bin dolar olabiliyor elbette bütün para birimleri değer kazanıp değer kaybeder ancak bu kadar değil. Ayrıca fiziksel hırsızlık olmayabilir ama sanal hırsızlık olmayacak diye bir şey yok unutmayın hiçbir şey hacklenmez değildir. Bir diğer dezavantaj ise Kripto paralar üretilebilir olması hatta bu işlemin ismi ise Kripto para madenciliği aslında illegal bir şey ama sonuç olarak gizli bir şekilde yapılıp gelecekte zengin olabilirsiniz.  Ek olarak Kripto para ile çok kolayca dolandırabilirsiniz örnek olarak bir değişim işlemi sırasında elektronik cüzdanınızdaki para karşı tarafa kolayca geçebilir. Bu hesapların devletler tarafından onaylanması gerekiyor çünkü bu paralar izlenemez şekilde tasarlanmış bir halde yani terörist gruplar ya da silah tacirleri çok kolay bir şekilde bu yolla işlerini görebilirler.

Özetlemek gerekirse kripto ya da sanal paralar çok büyük kolaylık hem hızlı hem güvenli ama teorikte günümüzde bu sistemin daha güvenli olması gelişmesi gerekiyor ve böylece pratikte de güvenli olur. Çünkü bankalar ile 1 günde olucak bir işi saniyesinde yapabilirsiniz.

(Visited 28 times, 1 visits today)