Geleneksel Oyunlar

Merhaba, “Bugün bilgisayar oyunlarını mı tercih edersiniz yoksa arkadaşlarınızla beraber oynayabileceğiniz geleneksel oyunları mı tercih edersiniz?” sorusunu yanıtlayacağız.

Ben geleneksel oyunları tercih ederim. Çünkü arkadaşlarımla vakit geçirmeyi severim. Hem bilgisayar oyunları gerçek değildir ki. Seksek, körebe, saklambaç, yakan top bunlar geleneksel oyunlar gurubuna girer.

Size en sevdiğim oyunlardan bir tanesi olan Mikado’ dan bahsetmek istiyorum. Mikado oyunu 41 çubukla oynanır. Çubuklar bir demet şeklinde dik tutularak yere ya da masanın üzerine bırakılır. Böylece çubuklar yere gelişigüzel yayılır. Amaç çubukları kıpırdatmadan teker teker toplanır. Toplarken oyuncu bir çubuğu alırken diğer çubukları kımıldatırsa, sıra bir sonraki oyuncuya geçer.

Oyun sonunda puanlama çubukların üstündeki renkli çizgilere göre yapılır. Çubuklardan mavi çizgili olanı en büyük sayıdır ve tekdir. Yerdeki çubuklar bitince oyun bitmiş olur, en yüksek sayıyı alan oyunu kazanır. Biz bu oyunu annem, babamla birlikte oynarız.  Size bu oyunu tavsiye ederim.

 

(Visited 70 times, 1 visits today)