Gelişen Teknolojinin Değişen Yüzleri

Devletler hızla gelişen teknolojiye ayak uydurmak için çıkardığı yasalarla teknolojiyi niteliksizleştiriyorlar.
Yüz tanıma teknolojisi bundan 50 yıl önce bir hayal ürünü olurken şimdi en basit işlemlerimizde bile yüz tanıma teknolojisini kullanıyoruz ve bunları yaparken zaten bilgilerimizi devlete gönderiyoruz. Tüm güvenlik sistemlerinin veri tabanları aslında aynı, bağlı olduğumuz devletin güvenlik sistemi. Devlet bunu zaten bizden izinsiz olarak yıllardır yapıyor sadece önündeki küçük pürüzleri engellemek için bir adım bu.
Tabii bazı yönlerden iyi olabilir bu düşünce yani yüz tanıma sistemi olarak kullanılan güvenlik sistemi fakat bu insanların özellerini de ilgilendirdiği için çoğu kişinin aynı fikirde olacağını sanmam kaldı ki devlette bunu sadece suçluları yakalamak için değil işine yarayan bilgileri kullanmak içinde kullanacaktır.
Sadece yeni teknolojinin getirdiği yeni şeylerle ilgileniyoruz, peki ya getirecekleri veya yeni getirdiklerinin geliştirdikleri hakkında neler biliyoruz. Devletler yüz tanıma teknolojisi üstünde dururken onunla birlikte gelen yeni teknolojinin de farkında olmalıdırlar. Son teknoloji bir şeyin bile üstünde duracak bir teknoloji elbet vardır, bunu b planı gibi düşünmeliyiz. Yüz teknolojisi adı altında bize uygulayacakları farklı teknolojiler sonraki hayatımızı etkileyebilir.
Her insanın kendi özeli vardır ve Cumhurbaşkanı bile olsan o özele saygı duymak gerekir. Çünkü bir devleti devlet yapan budur, karşılıklı saygı. Saygı olmazsa makam, mülk bilinmezse ülke kargaşaya bürünür ve güçlü bir otorite sağlanamaz. Eğer devlet dediği gibi yüz teknolojisini kullanırsa bir sorun çıkmaz fakat bunun bir tık ötesine gidildiği eğer fark edilirse halk galeyana gelir ve devlet bu işin içinden çıkamaz.
Teknoloji bir çağı başlattığı gibi bitirebilir de buna hazırlıklı olmalı elimizdeki teknolojiyi sabit kullanmalı ve amaçlar doğrultusu dışında kullanmamalıyız. Gelişen teknolojide savunma sistemi güvenlik sisteminden daha geri planda tutuluyor çünkü her şey teknoloji üzerinden menfaat sağlamaya döndü. Bir siber saldırı uzmanı (hacker) sistemi rahat bir şekilde bloke edip tüm bilgileri alıp tekrar bir şey olmamış gibi sistemden ayrılabiliyor ve üstelik buna imzasını da bırakıyor. Devlet bu saldırgan hakkında bir şey yapmayıp suçluları tespit etmek istiyorsa öncelikli olarak kendi içindeki sorunları çözmeli ve herkesin bilgilerinin güvence altında olduğundan emin olmalı. Eğer bu da işe yaramazsa o firma ile yollarını ayırmalı çünkü halkının özeli aynı zamanda devletinde özelidir ve bu bir şekilde devleti de ele verir.
Biz her zaman sorgulamalı ve teknolojinin her zaman zayıf bir yönü olduğunu unutmamalıyız, ne kadar iyi niyetli de olunsa teknoloji sonsuz bir olanaktır.

(Visited 31 times, 1 visits today)