Gelişen Yüz Tanıma Teknolojisi

Teknolojinin gelişiminde büyük rol oynayan devletlerin şu an yüz tanıma teknolojisini yavaş yavaş hayatlarına sokmaya başladıklarını gözlemliyoruz. Çin, dünyanın en kalabalık ülkesi, şu an yüz tanıma teknolojisini resmen günlük hayatta kullanmaya başladığını açıkladı. Peki ya bu yüz tanıma teknolojisi nasıl çalışıyor? Makine yapay zeka ile çalışıyor ve gösterdiklerinizi algılayarak onları öğreniyor. Her yüz şeklini kendi öğrendiği için yüzü tararken başkasıyla karıştırmıyor.

Bu teknoloji sayesinde artık insanların daha güvenli yaşamasının sağlandığı söyleniyor. En basitinden son model telefonların neredeyse hepsinde olan yüz tanıma teknolojisi hayatımızın içine bu teknolojinin yavaş yavaş girdiğini gösteriyor. Sizin telefonlarınız da kullandığınız yüz tanıma teknolojisi, çinin vatandaşlarının güvenliği için kullandığından çok daha basit olmasına rağmen çok etkili ve gerçekten güvenliği sağlayabildiğini görüyoruz. Çin bu teknolojinin insanların huzurunu sağlayacağını öne sürse de karşı çıkanlarda var tabii. ABD’de birçok sivil toplum kuruluşu bu teknolojinin insanların mahremiyetini yok saymasından dolayı şikayetçi ama yine de bu teknolojiyi güvenlikleri için kullanmak istiyorlar. Bu yüzden yüz tanıma teknolojisini teste sokup neler öğrene bildiğine bakmak istemişler. Yüz tanıma teknolojisi sosyal medyada yada internet üzerinde olduğunuz bir fotoğraftan sizin yüzünüzü görüyor ve kolaylıkla öğrenip onu sistemine tanımlıyor. Artık sosyal medyayla hiç alakası olmayan biri kalmadığı için dünya üzerindeki herkese kolaylıkla ulaşa biliyor. Bu tespit etti kişileri sabıka kaydı var mı yada hiç suç işlerken kameralara yakalanmış mı bakıyor ve karşılaştırıyor bu da ülkelerin suçluları çok kolay bir şekilde yakalamalarına yardım ediyor. Yüz tanıma teknolojisinin bundan sonraki basamağı insanların yerlerini analiz ederek nereye gittiklerini anlamaya çalışmak olacak ki bu da sizin ne yaptığınızı her zaman, her yerde öğrenmeleri demek olacaktır bu da insanı korkutmuyor değil. ABD’nin San Francisco eyaletinde yüz tanıma teknolojisi  kullanılsın mı kullanılmasın mı oylamasında çok büyük bir oy farkı ile kullanılmasın çıktı. Bu olayda San Francisco’yu ilk yüz tanıma teknolojisini yasaklayan eyalet yaptı. ABD’de sınır güvenliği için kullanılan  bu teknoloji artık San Francisco’ nun hiç bir yerinde kullanılmayacak ve yakında yapılacak bir oylama ile birlikte yasalara geçeceği söylenmekte. En çok merak edilen sorulardan biri de bu teknoloji kimin aklında geldi ve geliştirdiği oluyor. ABD Microsoft’un geliştirdiği yüz tanıma teknolojisini kullanırken Çin Amazonun geliştirdiği yüz tanıma teknolojisini kullanmakta. ABD’de yapılan araştırmalara göre Amazon yüz tanıma teknolojisinin bazen hata yaptığını bu konuda hata kabul edilemeyeceği için Microsoft’un yüz tanıma teknolojisini kullandıklarını belirtiyor. Bu durum Amazon çalışanlarının başını ağrıtsa da Çin gibi büyük bir devlet hala Amazon’un yüz tanıma teknolojisini kullanmaya devam ediyor.

Bu durumda insanların anlaşmazlığı devam etse de bu teknoloji çok hızlı bir şekilde gelişiyor ve yakın zamanda dünyanın her yerinde kullanılmaya başlanacak olması insanların artık bir karar alması gerektiğini gösteriyor. Bence bu durum ülkenin güvenliği için çok önemli ve güvenliğimiz için bazı koşulları kabul etmemiz gerekecektir. Ama bu teknolojinin sızdırılması durumunda çoğu kişinin mağdur kalması da söz konusu olmakta o yüzden bu teknoloji kullanılmaya başlanacaksa ilk olarak verilerin güvenli saklanıp saklanmamasına bakılmalıdır.

(Visited 34 times, 1 visits today)